13. července 2017 9:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Americký příslib‘. Kalifornie i město New York chtějí zachránit klimatickou dohodu

Kalifornský guvernér Jerry Brown ve středu oznámil plán, který by mohl napomoci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kalifornský guvernér Jerry Brown ve středu oznámil plán, který by mohl napomoci... | foto: ČTK

WASHINGTON Kalifornský guvernér Jerry Brown ve středu oznámil plán, který by mohl napomoci dodržení závazků USA vyplývajících z pařížské dohody o klimatu, kterou prezident Donald Trump vypověděl. Plán nazvaný „Americký příslib“ podpořil bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg. Podle agentury AP má zastřešit ekologické iniciativy jednotlivých amerických států, měst, podniků a univerzit.

Demokratický guvernér Brown se dlouhodobě snaží zvrátit Trumpovo rozhodnutí, které prezident zdůvodňuje potřebou oživit průmysl a vytvořit nová pracovní místa. Bloomberga v roce 2014 tehdejší generální tajemník OSN Pan Ki-mun jmenoval zvláštním představitelem pro boj s následky oteplování.

„Ve Spojených státech o úrovni znečištění daleko víc než federální vláda rozhodují města, státy a podniky. A každý z nich je odhodlán jednat, protože je to v jejich zájmu,“ napsal Bloomberg v prohlášení. Za vlády prezidenta Baracka Obamy se USA zavázaly omezit emise skleníkových plynů do roku 2025 o 28 procent pod úroveň stavu v roce 2005.

Dodržovat závazky plynoucí z pařížské dohody už slíbila řada amerických měst a států. Sám Brown zprostředkoval dohody, které uzavřelo několik skupin států americké unie. Iniciativa „Americký příslib“ bude výsledky vyhodnocovat a měřit jejich souhrnný efekt. Na projektu se podílejí dva vědecké analytické týmy, které financuje dobročinná nadace miliardáře Bloomberga.

ČTK