Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kvůli postoji k uprchlíkům už Řecko fakticky není v Schengenu, řekl slovenský ministr

Uprchlíci u řeckých břehů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci u řeckých břehů. | foto: Petra Procházková, Lidové noviny

AMSTERODAM/BRUSEL Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák řekl, že Řecko - vzhledem ke svému přístupu k migrační krizi - už fakticky není zemí schengenského prostoru volného pohybu. Ministr to v pondělí řekl novinářům na okraj neformálního jednání s kolegy ze zemí evropské osmadvacítky v Amsterodamu.

Kaliňák si to myslí i přesto, že mluvčí Evropské komise Natasha Bertaudová v pondělí v Bruselu novináře ujišťovala, že v unii není žádný plán Řecko odněkud vylučovat.

„Nikdy jsme nemluvili o pozastavení členství nebo vyloučení člena (schengenského prostoru). Takové možnosti podle stávajících pravidel neexistují,“ upozornila Bertaudová. Pokud však Atény v příštích týdnech nedokážou výrazně změnit svůj přístup k uprchlické krizi, země se mimo Schengen, byť nejvýše na dva roky, fakticky ocitnout může.

V současné situaci se totiž v EU potkávají dva momenty. Prvním je nedostatečná schopnost Řecka chránit vnější unijní hranici, což v pondělí podle českého ministra vnitra Milana Chovance na jednání v Amsterodamu kritizovali kromě řeckého účastníka schůzky v podstatě všichni v sále. Druhým momentem je pak snaha některých unijních států, včetně vlivného Německa, na co nejdelší dobu protáhnout už fungující dočasné kontroly na vnitřních hranicích prostoru, tedy mezi členskými zeměmi.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.

Takové kontroly dosud mohou být spuštěny v případě potřeby chránit bezpečnost či veřejný pořádek a s prodloužením mohou trvat nejdéle půl roku. V případě Německa by to znamenalo nutnost ukončit kontrolu hranice letos v květnu.

Na možnost, jak by mohla unie postupovat dál, poukázala v pondělí mluvčí Bertaudová, když novináře odkázala na články 19 a 26 Schengenského hraničního kodexu. Komise už navíc tuto možnost zmiňovala loni v prosinci, avšak nepříliš hlasitě.

Na změnu přístupu tak Atény mají pouhých několik týdnů, jak dnes připomněl ministr Chovanec či jeho německý kolega Thomas de Maiziére. Podle Chovance sílí tlak na Řeky, kteří ale vážnost situace prý zatím nejspíš příliš nechápou. Řecký ministr pro migraci Janis Muzalas dnes totiž výtky svých kolegů odmítal s tím, že námořní hranici s Tureckem není možné nikdy zcela uzavřít, a stěžoval si na malou podporu z Evropy.

Pokud by ovšem Řecko situaci dál nezvládalo, mohla by podle článku 19 kodexu Evropská komise po prověření situace dojít už v příštích týdnech k závěru, že v ochraně části vnější unijní hranice existují závažné nedostatky. Pak by mohla Aténám doporučit, aby například přijaly pomoc agentury Frontex. Zároveň by to ale členským zemím umožnilo až na dva roky prodloužit kontroly na vnitřních hranicích a spustit nové, třeba právě také ve vztahu k Řecku.

Podle Kaliňáka by ale „vyloučení Řecka“, které v zásadě nemá s ostatními zeměmi Schengenu společnou hranici, neřešilo problém jeho nedostatečného dodržování pravidel. „To není odplata, radost by z toho nikdo neměl. Pro nás je důležité, abychom začali chránit společné dveře do Evropského domu,“ zdůraznil slovenský ministr.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?