Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kam směřuje Ukrajina? Sedm možných scénářů vývoje ukrajinské krize

Evropa

  6:00
PRAHA/KYJEV - Dohodnuté příměří začalo včera na východní Ukrajině nadějně. Relativní klid zbraní na Donbasu narušovala ale střelba v Debalceve. Jak se dál vyvine konflikt mezi ukrajinskými silami a proruskými separatisty? LN nabízejí sedm scénářů dalšího vývoje.

Ukrajinští vojáci u města Debalceve. foto: Reuters

MEDIÁLNÍ ARCHIV NEWTON Media a.s. - MEDIASEARCH - MEDIASEARCH

1. OPTIMISTICKÝ SCÉNÁŘ: Konečně nastane mír

Je nejméně pravděpodobný. Předpokladem je nasazení mezinárodních mírových jednotek, provést důkladnou mezinárodní kontrolu rusko-ukrajinské hranice, a to okamžitě, ne až koncem roku 2015, jak to stanovila minská dohoda. 

VÍCE ZDE:

2. REALISTICKÝ SCÉNÁŘ: Zmrazení konfliktu na východě

Válka zůstane latentně přítomna, bez vítěze. Z Donbasu se stane ukrajinské Podněstří (separatistická enkláva, která se odtrhla od Moldavska). Území se změní v černou ekonomickou díru se vzkvétajícím kriminálním byznysem.

Na východě Ukrajiny se navzdory příměří dál bojuje:

3. TRAGICKÝ SCÉNÁŘ: Rusko bude pokračovat v expanzi

S pomocí rebelů se Rusové zmocní Mariupolu, Oděsy a Chersonu, a propojí tak moldavské Podněstří s ukrajinským Donbasem i Krymem. Ukrajině a Moldavsku pohasnou šance na vstup do Evropské unie a NATO. 

ČTĚTE TAKÉ:

4. VYKUTÁLENÝ SCÉNÁŘ: Donbas s Moskvou po boku

Donbas zůstane součástí Ukrajiny, která ho bude krmit a financovat obnovu toho, co válka zničila, ale lokální donbaští vůdci se budou přátelit s Moskvou, odkud budou i řízeni. Donbas nebude stát Kreml ani kopejku, přesto bude jeho prostřednictvím kontrolovat Kyjev a destabilizovat celou Ukrajinu. 

PSALI JSME:

5. PRAGMATICKÝ SCÉNÁŘ: Sbohem, Donbase

Kyjev by se mohl oddělit od proruských vzbouřenců nepropustnou hranicí. Ukrajina by se pak s pomocí EU mohla soustředit na radikální reformy, financování i obranu zbytku území. 

6. MÁLO PRAVDĚPODOBNÝ SCÉNÁŘ: Rusko ustoupí

Moskva se vzdá svých velmocenských ambic a přestane na východě Ukrajiny podporovat separatisty, kterým dojde dech. Místní volby vynesou na výsluní rozumnější lokální vůdce. 

ČTĚTE TAKÉ:

7. MILITANTNÍ SCÉNÁŘ: K moci přijde uniforma

Velitelé dobrovolnických praporů, kteří se proslavili v bojích na Donbasu, přestanou zcela respektovat politické vedení i armádní velení a s podporou části obyvatelstva se chopí moci na Ukrajině. Půjde o takzvaný třetí Majdan, jehož cílem bude definitivní svržení oligarchicko-byrokratického aparátu a nastolení vlády střední třídy. Zároveň ale země již nemusí další revoluční otřesy vydržet a může upadnout do chaosu, který skončí rozpadem na více územních celků.

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...