Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kambodžské úřady vydělávají na vysidlování tisíců lidí

Svět

  15:01
PHNOMPENH - Jezero Boeung Kak v kambodžské metropoli Phnompenh kdysi pokrývalo plochu 90 hektarů a žily u něj desítky tisíc lidí. Tedy do chvíle, než jezero padlo do oka podnikavému developerovi. Úřady nechaly jezero zasypat pískem a vyhnaly místní z jejich domovů.

Protestující ženy od jezera Boeung Kak zasypávají policisty solí a chilli papričkami foto: Reuters

Na tváři má více vrásek než Kambodža jizev ve své historii. Jinak ovšem čtyřiasedmdesátiletá Ngaet Khun předčí svou energií a zapálením leckterou mladici. I ve svém věku ještě chodí do práce a v Phnompenhu nechybí skoro na žádné demonstraci proti záborům půdy. Vždyť i nad ní visí hrozba vystěhování.

Kambodžanka konfrontuje policisty během protestů proti vysidlování obyvatel

"Koupili jsme tenhle dům před osmi lety a máme na něj papíry od předchozího soukromého majitele. Ale na ty vláda nebere ohled," zlobí se před dřevěným dvoupatrovým příbytkem, ve kterém žije se svým třiaosmdesátiletým manželem, dětmi i vnuky. Celkem jich v domě bydlí jedenáct.

Jak dlouho tam ještě zůstanou, neví. "Všude okolo byly kdysi domy," ukazuje na bujnou zeleň obklopující malý pozemek. "Úřady přinutily lidi se vystěhovat a domy nechaly strhnout," líčí žena osud, jenž v Kambodži postihl v posledních letech statisíce lidí. A mocní mají spadeno i na její dům.

Stojí totiž u jezera zvaného Boeung Kak, nedaleko centra metropole. Přeloženo do řeči peněz na značně lukrativním místě.

Místo jezera poušť

Jezero Boeung Kak kdysi pokrývalo plochu 90 hektarů. Kdyby je šlo přemístit, pokrylo by celou pražskou Stromovku. Na jeho březích to kypělo životem a dávalo živobytí i rybářům. Populární bylo i mezi turisty, hlavně batůžkáři sem jezdili za levným bydlením. Kromě toho pomáhalo chránit Phnompenh před záplavami.

Jezero Boeung Kak leží nedaleko centra kambodžského hlavního města Phnompenh

Jezero Boeung Kak leží nedaleko centra kambodžského hlavního města Phnompenh

Dnes jeho hladina pokrývá už jen deset procent původní plochy. Vláda jezero na začátku tisíciletí pronajala na 99 let developerské firmě, jež mimochodem patří jednomu senátorovi vládní Strany kambodžského lidu.

Firma do jezera už několik let pumpuje písek, aby na něm mohla postavit luxusní rezidenční a komerční budovy. Z 90 procent je už zaplnila a místo vodní hladiny se do dáli táhne "poušť". Přičemž voda z jezera při vytlačování zaplavovala i domy.

"Ještě v roce 2008 tady žilo přes čtyři tisíce rodin. Dnes jich tady nenajdete ani osm set. Úřady ostatní vyhnaly," zlobí se dvaatřicetiletá aktivistka Tep Vanny, která je zároveň jednou z představitelek místní komunity.

Některé zdejší rodiny - na rozdíl od mnoha jiných v Kambodži - alespoň dostaly na výběr. "Nabídli nám buď 8 500 dolarů, nebo bydlení 25 kilometrů za městem," říká a vysvětluje, proč se rozhodla zůstat. Za nabídnutou sumu si totiž bydlení v centru Phnompenhu nepořídí, stojí mnohonásobně více.

Hlavní město Kambodže Phnompenh.

Vystěhování za město pak znamená většinou ztrátu práce a k tomu život v místě, kde chybí infrastruktura. "Tady máme nemocnici, školy, práci," přibližuje Tep Vanny. Místní ženy proto už léta protestují. Kolikrát se vracejí i s četnými šrámy, jelikož policie neváhá zasáhnout silou.

Přesto obyvatelé Boeung Kak zaznamenali částečný úspěch. Vláda pod tlakem nevládních organizací a Světové banky místním před dvěma roky slíbila 12,5 hektaru půdy u zbytku jezera a většině (včetně Tep Vanny) skutečně vydala doklady k pozemkům.

Jenže šest desítek rodin příslušné dokumenty stále nemá a hrozí jim odsun. Jednou z nich je i rodina Ngaet Khun. "Demonstrujeme i za ně. A navíc úřady nevyznačily hranice těch 12,5 hektaru, takže pořád nemáme jistotu, že nás přece jen jednou nevystěhují. Chceme, aby jasně stanovili hranice," vysvětluje Tep Vanny, jež dostala v USA cenu pro bojovnice za lidská práva Vital Voices Global Leadership Awards.

Kambodžanka sice připouští, že rozvoj chudé země je nezbytný, ale vystěhovaní lidé by měli dostat adekvátní náhradu. A nebojí se zajít až tak daleko a přirovnat současné poměry v zemi k hrůznému režimu komunistických Rudých Khmerů, kteří zemi tyranizovali v 70. letech a jejichž vládu nepřežily až tři miliony lidí.

"Rudí Khmerové také vyháněli lidi z měst. Ano, vraždili. Ale tato vláda nás zabíjí také. Jen to dělá pomalu, skrze svou zkorumpovanost. Není tady reálná demokracie, nedodržují se lidská práva," lamentuje. Naději přinesl nový guvernér Phnompenhu Pa Socheatvong, jenž slíbil, že spory o půdu prošetří. Zatím se tak ovšem nestalo.

Osud Kambodžanů od Boeung Kak přitom není v Kambodži ojedinělý. Naopak. To jen jeho odbojné ženy je více slyšet. I když paradoxně tamní obyvatelé dostali vyšší nabídku než ostatní komunity. Pokud ty tedy vůbec nějakou dostaly.

Jen z Phnompenhu úřady za posledních dvacet let odsunuly 150 tisíc lidí, což je skoro deset procent jeho populace. Dalších odhadem 50 tisíc lidí tam žije ve strachu, že je to brzy čeká. A zvětšuje se i vzdálenost od města, kam je úřady odsouvají. Alespoň podle kambodžské nevládní organizace Sahmakum Teang Tnaut (STT), jež se jim snaží pomáhat.

Děti od jezera Boeung Kak

Vyklopeni na kraji města

Kambodžané musí své domovy často opouštět nedobrovolně, bývají i vystěhováváni násilně. "Někdy dostanou malou kompenzaci, někdy nic a jsou prostě vyklopeni na okraji Phnompenhu," popisuje Nora Lindstromová z STT.

Často skončí na "zelené louce", kde není tekoucí voda ani elektřina. Kromě toho se nemají jak postarat o rodinu. "Většina se živí jako pouliční prodavači, řidiči pouličních tříkolek tuk-tuků a podobně. Jsou závislí na tom, aby byli u centra. Nemohou dojíždět, denně si vydělají tři čtyři dolary. A doprava stojí zhruba stejně tolik," říká Lindstromová.

Obyčejní Kambodžané musí za takto neférových podmínek ustupovat bujícímu soukromému sektoru, budování infrastruktury (třeba železnicím) nebo "zkrášlování města". To podle Lindstromové v podstatě znamená zbavování se chudých lidí, aby město vypadalo lépe. Navíc dochází ke korupci a střetu zájmu, jelikož mnohé firmy jsou napojené na politiky.

Podobným utrpením si před dvanácti lety prošla komunita Sen Reak Reay na okraji Phnompenhu, asi hodinu a půl jízdy tuk-tukem z centra. "Dostali jsme tehdy padesát tisíc rielů (necelých 250 Kč pozn. red.) a padesát kilo rýže na rodinu. Přestěhovat jsme se sem museli sami," líčí šéf komunity Hem Phan.

Policisté blokují obyvatele od jezera Boeung Kak, protestující proti záběrům půdy

Léta museli žít bez elektřiny i vody, o chybějících školách či zdravotnických zařízeních v okolí nemluvě. A práce? Většina za ní musela odjet i za hranice. Zbytek se protlouká, jak to jde. Třeba pracuje v centru a domů se dostane jen na víkend.

Zábory půdy se netýkají jen Phnompenhu, ale i zbytku země. Metropole má ale v tomto ohledu specifickou minulost. Rudí Khmerové v 70. letech z města vyhnali veškeré obyvatele. Když padl v roce 1979 Pol Potův režim a časem odešla i vietnamská armáda, Kambodžané se do liduprázdného města začali vracet. Kolikrát už v jejich původních domech někdo bydlel. A tak se usazovali, kde to šlo.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!