Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kamenování Satana skončilo masakrem

Svět

  14:20aktualizováno  17:35
MEKKA - Tradiční islámský rituál, kamenování Satana, stál při cestě do Mekky život nejméně 345 poutníků. S odvoláním na saúdskoarabské ministerstvo vnitra to oznámila katarská televize Al-Džazíra.

Symbolické kamenování satana foto: ČTK

Podle ministerstva zdravotnictví je 289 osob zraněno. Ošetřující personál oznámil, že mnoho obětí pocházelo z jihovýchodní Asie. 

Neštěstí se stalo po poledních modlitbách, v poslední den poutních obřadů, při nichž se věřící vracejí na místo zvané Džamrat al-Akaba, ke kamenným strukturám, jež symbolizují Satana. 

Podle ministerstva vnitra se lidé ušlapali u východního vstupu na most vedoucí k pilířům, protože zakopli o hromadící se zavazadla. Protože se jedná o poslední obřadní den, mnoho lidí k pilířům jelo už se sbalenými osobními věcmi. Zácpu způsobila zavazadla, která spadla ze střechy autobusu.

Organizátoři vinu připisují právě těm poutníkům, kteří nerespektovali pravidla a
aby ušetřili čas, vzali s sebou zavazadla do okrsku rituálů. Někteří svědci ale uvedli, že potíže nastaly ve chvíli, kdy policisté uvolňovali cestu vysokému představiteli.

Lidé na místě viděli několik řad mrtvých těl, některá z místa odvážely sanitky v mrazicích boxech. Na místo bylo vysláno 70 sanitek a zranění byli odváženi nejen do nemocnic v Mekce, ale také v Rijádu. Obřad kamenování skončil se soumrakem. 

"Musí tam být desítky mrtvých. Těla se hromadí jedno na druhé. Nedokázala jsem je spočítat, bylo jich příliš mnoho," řekla egyptská poutnice Suád abú Hamadaová.

Bylo to jako cesta smrti. Ženy omdlévaly a mnoho lidí si dál probíjelo cestu k pilířům, aby mohli házet kamínky, řekl další poutník.

Oblast v okolí sloupů byla dějištěm podobných situací už v minulosti. V roce 2004 zde bylo ušlapáno 250 lidí a v roce 1990 dokonce přes 1400. Království se pokusilo rituál lépe zabezpečit a nechalo zvětšit původní sloupy do podoby plochých kamenných
stěn, aby bylo snadnější se do nich trefit i z dálky.

Cílem je urychlit pohyb lidí a předejít velkým tlačenicím. Přesto je ale podle svědků pohyb davu na místě chaotický a problémy nastávají zejména na zúžených místech, jako je most. Od příštího roku zde bude čtyřúrovňový systém vstupů a východů včetně podzemní chodby.

Saúdská Arábie chce do struktury investovat přes miliardu dolarů. Dnešní neštěstí je o letošní pouti už druhé. 6. ledna, tedy v době, kdy mnoho muslimů vykonávalo v Mekce obřady malé poutě, zahynulo v troskách mekského zříceného hotelu 76 lidí.

Pouť do Mekky má vykonat aspoň za život každý zdravý muslim. Letos do Mekky přijelo 2,5 milionu věřících. Saúdská Arábie se snažila obřady zabezpečit co nejlépe a vyčlenila na to 60.000 policistů a vojáků.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat