19. prosince 2016 23:31, aktualizováno 20. 12 6:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kamion jako zbraň, byl naložen 25 tunami ocele. Bratrance unesli, mínil majitel

Německý policista hlídá nedaleko místa, kde kamion narazil do davu na vánočním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý policista hlídá nedaleko místa, kde kamion narazil do davu na vánočním... | foto: Reuters

BERLÍN/VARŠAVA Podle policie jde zřejmě o záměrný čin a teroristický útok. Majitel firmy, které značně poškozený nákladní vůz patří, polské televizi TVN24 řekl, že vůz řídil jeho bratranec. Nedokáže si ale představit, že by s ním zaútočil, a proto je přesvědčen o tom, že ho někdo i s řidičem unesl.

V pondělí večer vjel kamion do davu na vánočním trhu v Berlíně. nejméně 12 lidí zemřelo, 48 lidí bylo vážně zraněno. Kamion ujel nejméně 50 metrů, než se zastavil, za ním zůstala jen spoušť.

Kamion patří polské firmě Ariela Žurawskiho. Německá policie našla ve vozidle mrtvého spolujezdce. Muže podezřelého z toho, že řídil, zadržela asi dva kilometry od místa činu. Agentura Reuters s odkazem na policii nejdříve uvedla, že mrtvý spolujezdec je Polák, pak však zprávu odvolala.

V půl třetí v noci však berlínská policie opravdu potvrdila, že mrtvý byl polské národnosti. Podle listu Berliner Morgenpost nařídily úřady provést pitvu, aby se zjistila příčina jeho úmrtí. Policie je přesvědčená, že Polák kamion v okamžiku nárazu neřídil.

Řidičova žena se mu v pondělí po 16. hodině už nemohla dovolat. „Dám ruku do ohně, že to neudělal,“ řekl TVN24 Ariel Žurawski. Jeho 37letý bratranec pro firmu pracoval od svých 15 let.

Práce záchranářů skončila. Nastupují forenzní kriminalističtí experti a...
Zraněný návštěvník vánočního trhu v Berlíně, kterého odvezla záchranná služba.

Kamion měl být vyložen v Berlíně v pondělí, ale na žádost německé firmy byla vykládka odložena na úterý. „Požádal jsem ho, aby tam zůstal,“ popsal Žurawski.

Berlínská policie už potvrdila, že existuje podezření, že kamion byl odcizen na stavbě v Polsku. Nyní se to snaží vyšetřit. Krátce před šestou hodinou ranní berlínská policie na Twitteru uvedla, že se jejich vyšetřovatelé domnívají, že byl kamion do davu na vánočním trhu nasměřován záměrně a že šlo zřejmě o teroristický útok.

Nákladní vůz byl naložený 25 tunami ocelových součástek a konstrukcí. Stala se z něj strašlivá zbraň.

„Podle mě musel někdo vědět, že je kamion naložený. Byl v centru Berlína. Myslím, že bratrance unesli,“ řekl Žurawski.

mprMartin Prachař, givVojtěch Gibiš