Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boj o Bílý dům v době pandemie. Z bývalého viceprezidenta Bidena se stal moderátor podcastů

Covid 19

  5:00
WASHINGTON/PRAHA - Zbyl jako poslední v souboji o stranickou nominaci. Bývalý viceprezident Joe Biden se postaví ve volbách Donaldu Trumpovi. Kvůli koronaviru však musí sedět doma. Prezidentská kampaň se tak přenesla na internet.

Joe Biden foto: ČTK

Videokonference ze sklepa nebo od krbu, zasekávající se internet a nepokoj. Joe Biden, zbývající kandidát na prezidenta z řad Demokratické strany, stejně jako většina obyvatel USA, pracuje z domova.

Situace pro něj nevypadá dobře. Na televizních obrazovkách je dnes a denně prezident Donald Trump, který tráví před kamerami na brífincích více než hodinu. Jeho oponent v boji o­ Bílý dům Biden prakticky není vidět, přestože by v běžném cyklu amerických voleb byly kamery upřené převážně na něj.

Prezidentskou kampaň naprosto změnila koronavirová nákaza šířící se po USA. Z projevů a rétorických soubojů na pódiích se staly televizní a internetové programy v amatérském stylu. Bez studií a velkého množství pomocníků však vypadá potenciálně nejmocnější muž planety jako moderátor lokální kabelové televize.

Policista pracující u odběrného místa na koronavirus ve městě New Rochelle,...
Joe Biden.

„Nesetkáváme se na veřejných prostranstvích. Žijeme v nové době. Ale chci, abyste věděli, že jsem s vámi. Jsem na vaší straně. Dostaneme se z toho společně jako jedna země,“ vysvětlil ve svém prvním podcastu bývalý viceprezident Joe Biden, proč se rozhodl voliče oslovit tímto způsobem ze sklepa svého domu ve státě­ Delaware. Vysílá každý den a ­jeho projevy jsou většinou kritikou toho, jak Trumpova vláda postupuje v boji s koronavirem.

V boji o Bílý dům se Trumpovi postaví Obamův viceprezident Biden. Sanders svou kampaň ukončil

Pro 77letého Bidena byla ale řada věcí novinkou. Dlouholetý senátor totiž zakládá svou popularitu na osobních setkáních s voliči, potřásání rukou a lidském vystupování. Streamy a podcasty nikdy nebyly v jeho repertoáru. A ­tak nebylo překvapením, že se i­ jeho první živě vysílané setkání s voliči 13. března neobešlo bez technických problémů.

„Promiňte, že jsme byli odpojení, ale máme problémy se spojením,“ řekl Biden s viditelným podrážděním. Výstupy bývalého viceprezidenta však většinou nedostávají prostor v mainstreamových médiích. Bidenova absence dokonce inspirovala na Twitteru hashtag #whereisJoe (kde je Joe). Cestu do Bílého domu mu však ve středu značně ulehčil jeho poslední protivník v boji o demokratickou nominaci Bernie Sanders. Ukončil totiž svou kampaň.

„Bylo to složité a bolestivé rozhodnutí. Kdybych byl přesvědčen, že mám šanci získat nominaci, pokračoval bych v boji. Ale v­ době, kdy máme prezidenta, který není schopný poskytnout lidem pomoc, by se mé aktivity střetávaly s tím, co potřebujeme,“ uvedl v ­projevu vermontský senátor.

Senátor Bernie Sanders ukončil své druhé tažení za demokratickou nominací. Před čtyřmi lety jej porazila Hillary Clintonová.

„Gratuluji Joeu Bidenovi, který je velmi slušný muž,“ řekl s­ tím, že věří, že se jeho podporovatelé za Bidena postaví. „Půjdeme jednotní do boje proti nejnebezpečnějšímu prezidentovi v dějinách Spojených států,“ dodal Sanders.

Bývalý viceprezident k senátorově kroku vyjádřil respekt. „I­ když Bernieho kampaň skončila, jeho vliv na nadcházející volby zdaleka ne,“ uvedl Biden. Doplnil, že názorům Sanderse i jeho levicového stranického křídla bude naslouchat.

Korespondenční hlasování?

Kvůli epidemii nemoci covid-19 se vlády několika amerických států již rozhodly odložit takzvané primárky, tedy volby stranického kandidáta. V reakci na to tak Demokratická strana musela odsunout tradičně červencový sjezd na srpen. Pokud by se situace zhoršila a nebylo možné kongres s několika tisíci účastníky uspořádat, Biden navrhl, že by se mohl konat online. Strana se zatím k tomuto návrhu nevyjádřila.

Trump si ‚přátelsky popovídal‘ s Bidenem. Probrali koronavirovou krizi

Zatím není ani jasné, jak budou probíhat samotné listopadové volby. Ve velkém se hovoří o korespondenčním hlasování, které by v době epidemie umožnilo hlasovat všem Američanům, aniž by museli k volebním urnám. Něco takového si ale nepřejí republikáni.

„Už by v této zemi nikdy nebyl zvolen republikán,“ řekl pro Fox News prezident Trump. Podobně se vyjádřil i republikán a ­předseda sněmovny ve státě Georgia David Ralston. „Bylo by to devastující pro republikány a konzervativce. K volbám by se dostal každý a rozhodně by to zvedlo volební účast,“ uvedl. Přitom pět států USA již zakládá své volby pouze na korespondenčním hlasování.

Mohlo by vás zajímat