Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kampaň za brexit porušila zákon, tvrdí whistleblower. Přes ‚sestru‘ společnosti Cambridge Analytica

Svět

  6:00
LONDÝN/PRAHA - Británie od víkendu rozebírá další možný skandál, v němž zaznívá jméno společnosti Cambridge Analytica. Tentokrát se netýká voleb amerického prezidenta, ale brexitu.

Řidič taxi slaví konečné výsledky referenda. Ulicemi Londýna projíždí s vlajkou. foto: Reuters

Čtyřiadvacetiletý wistleblower Shahmir Sanni, který působil jako dobrovolník v kampaních za brexit, vystoupil s tvrzením, že jedna z kampaní Vote Leave, jež před referendem propagovala odchod Británie z EU, měla k dispozici víc peněz, než jí dovoloval zákon. Významnou úlohu v údajném podvodu měla mít firma AggregateIQ (AIQ, jednu dobu vystupovala pod názvem SCL Canada), která je přes mateřskou firmu SCL propojena s Cambridge Analytica.

Jourová chce po Facebooku další informace ohledně skandálu Cambridge Analytica

„Na cestě k brexitu jsme na základě lží, na základě podvodu,“ řekl Sanni britské stanici Channel 4. S tím tvrzením, sepsaným ve 46stránkovém dokumentu, také ve čtvrtek šel za vyšetřovatelem volební komise Spojeného království, kontrolního orgánu, který má zaručit nezávislost tamního demokratického procesu. Britská volební komise už financování tamních kampaní opakovaně zkoumala a podvod nezjistila, na základě nových informací však podle deníku Guardian vyšetřování pokračuje.

Sanni se dle svých slov do kampaně za brexit zapojil jako 22letý dobrovolník a zapálený euroskeptik. Rodilý Pákistánec za odchod z Evropské unie nejprve lobboval v londýnské muslimské komunitě, následně si ho vyhlédl politický poradce Theresy Mayové Steven Parkinson.

24.března 2018 v 14:59, příspěvek archivován: 25.března 2018 v 15:36

Tonight at 6.30pm on Channel 4 News: PM's political secretary - Stephen Parkinson - and No 10 are under fire - for “outing” an ex-boyfriend and Shahmir Sanni blows the whistle to this programme with sensational claims about the EU referendum. https://t.co/DnBOnYeXQX

Parkinson a jeho tým v Sannim dle jeho slov viděli důležitou postavu pro kampaň, a to zejména proto, že „bylo důležité, aby Vote Leave nevypadala rasisticky“. Jeho muslimské kořeny se pro něj tedy staly jízdenkou do epicentra kampaně BeLeave, v té době ještě mládežnické odnože Vote Leave, která měla pro brexit nadchnout zejména mladé liberály. Tam se Sanni seznámil se zakladatelem BeLeave Darrenem Grimesem, 22letým studentem módního návrhářství.

Podváděli, obviňuje kampaň Sanni

Pro bližší pochopení situace je potřeba vysvětlit, jakým způsobem probíhalo financování kampaní před referendem. Zastánci brexitu, kteří zasazovali za odchod z Evropské unie, měli v Británii dvě hlavní kampaně. První z nich byla Leave.EU šéfa Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigela Farage a jednoho z hlavních architektů brexitu, druhou byla právě Vote Leave. Každá z těchto dvou páteřních iniciativ mohla na oslovování účastníků referenda utratit maximálně 7 milionů liber. Registrovat se mohly i další organizace - ty však měly snížené limity výdajů, maximálně mohly za svou kampaň dát vždy 700 tisíc liber. Podmínkou však bylo, že jejich utrácení nesmělo být nijak koordinované ani závislé na dvou hlavních kampaních, tedy Vote Leave či Leave.EU.

A právě porušení onoho pravidla Sanni popsal. Tvrdí, že Vote Leave využila BeLeave k tomu, aby mohla obejít vládní limity a v posledním týdnu před referendem zahltit voliče informacemi, které je přesvědčily k hlasování pro brexit. Sanni se zakladatelem BeLeave Grimesem totiž ve finiši brexitové kampaně neúspěšně sháněli finance, které by jim umožnily lépe cílit na voliče, zejména skrze Facebook. Na to chtěli získat zhruba 10 tisíc liber.

Kauza Cambridge Analytica

  • Jeden ze zakladatelů společnosti Cambridge Analytica, Christopher Wylie, v polovině března promluvil o tom, že společnost neoprávněně využila data 50 milionů uživatelů Facebooku k profilování amerických voličů a manipulaci tamních prezidentských voleb, a to ve spolupráci s Trumpovým nejužším kruhem příznivců. 
  • Americké úřady kromě toho také objevily, že stejná data využívali i ruští hackeři. Data nejprve online kvízem shromáždil psycholog cambridgeské univerzity Aleksandr Kogan, který byl na firmu napojený.
  • Role analýzy dat ve volebním procesu se od propuknutí aféry Cambrige Analytica stalo velkým tématem. Agentura AFP v pátek vydala zprávu, která srovnává praktiky britské společnosti s prezidentskou kampaní Baracka Obamy z roku 2012. Obamova kampaň skutečně použila podobných mechanismů sběru voličských dat, podle amerického serveru Snopes, který ověřuje pravdivost informací, však kampaň na rozdíl od Cambridge analytica data získávala a nakládala s nimi se souhlasem uživatelů navštěvujících facebookové stránky kampaně. Sběr dat o okruhu přátel pak neporušoval tehdejší pravidla Facebooku.
  • Facebook o úniků citlivých informací o 50 milionech ze svých uživatelů věděl, uživatele však neinformoval. Jeho šéfovi Marku Zuckerbergovi navíc trvalo několik dní, než se ke kauze vyjádřil - následně však přiznal chybu a slíbil, že v budoucnu bude Facebook s daty pracovat opatrněji.
  • Akcie Facebooku v reakci na kauzu zaznamenaly týdenní pokles o 13 procent, největší o roku 2012, kdy společnost vstoupila na burzu.

Tehdy za Sannim a Grimesem přišel jeden z vedoucích pracovníků Vote Leave s tím, že se našel sponzor, který chce dát BeLeave peníze. Aby to bylo možné, musela se podle něj však z BeLeave stát samostatná organizace, která by měla nárok na vlastní rozpočet se zmíněným stropem 700 tisíc liber - s tím oba dobrovolníci souhlasili a šéfem nové samostatné organizace BeLeave se stal Grimes. BeLeave tak začala fungovat jako nezávislá jednotka s vlastním finančním limitem, který nesměla podléhat rozhodnutí z Vote Leave.

Téměř měsíc se pak podle Shanniho zdálo, že se po neznámém sponzorovi slehla zem. Deset dní před referendem o brexitu, v době, kdy se v kancelářích Vote Leave šeptalo o hrozbě přečerpání limitu kampaně, organizace BeLeave oficiálně na kampaň za brexit oficiálně získala 700 tisíc liber. Problém byl v tom, že zmíněné peníze, které podle Sanniho patřily ve skutečnosti kampani Vote Leave, nikdo ze zaměstnanců BeLeave nikdy neviděl.

„Podváděli,“ konstatuje teď Sanni. „Vote Leave nám ty peníze nikdy nedala. Jenom to předstírali. Neměli jsme nad nimi žádnou kontrolu. Byli jsme 22letí studenti. Dvojici studentů nedáte téměř milion liber, aby si s ním dělali, co se jim zlíbí,“ vysvětlil. O penězích podle Sanniho rozhodoval současný poradce premiérky Mayové Parkinson.

Co spojuje brexit a Cambridge Analytica

„Řekli nám abychom si zařídili bankovní účet, ale ty peníze do něj nikdy nedošly,“ tvrdí Sanni. „Staral jsem se o finance BeLeave a nikdy jsem ty peníze neviděl. Neměl jsem nad nimi žádnou kontrolu. Byla to Vote Leave, kdo o všem rozhodoval.“ A to teď Sanni, který sám sebe stále považuje za podporovatele myšlenky brexitu a pro vystoupení z EU by tak hlasoval i v současnosti, vnímá jako podvod, který pošpinil referendum.

Téměř 700 tisíc liber, které Vote Leave podle Sanniho ‚vyprala‘ pomocí BeLeave, putovaly rovnou do společnosti AIQ, analytické firmy, která pro Vote Leave zkoumala voličská data. Sanni si prý však uvědomil, že zřejmě došlo k nekalým praktikám, až dlouho po referendu - v momentu, kdy si prohlížel sdílený dokument kampaně Vote Leave a BeLeave, do kterého měli s Grimesem přístup. V březnu 2017 si pak údajně všiml, že z jeho téměř 100 složek jedna ze šéfek kampaně Vote Leave Victoria Woodcocková vymazala veškeré stopy o vlastní osobě a dalších významných figurách kampaně Vote Leave. V dokumentu po jejích změnách zůstalo svědectví o aktualizaci, ne však původní data.

Se zjištěním šel Sanni za další klíčovou osobou příběhu, Christopherem Wyliem, jedním ze zakladatelů společností Cambridge Analytica a zmíněné AIQ, který v polovině března zaplnil titulní strany většiny světových médií svou výpovědí o zneužití facebookových dat 50 milionů amerických voličů přes Cambridge Analytica pro tehdejší kampaň současného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Vyšetřovatel úřadu pro ochranu osobních údajů během nočního zásahu v...
Podle britského rádia LBC na pozemek společnosti v centru Londýna vstoupilo 18...

Wylie měl podle Sanniho klíčovou úlohu v kampani za odchod Británie z EU. Právě on Grimese i Sanniho seznámil s budoucím poradcem premiérky Mayové Parkinsonem, který pak měl řídit všechna rozhodnutí o penězích, jež Vote Leave poslala kampani BeLeave. Obě s Wyliem spojené společnosti, Cambridge Analytica i AIQ, jsou dceřinnými firmami společnosti SCL. Do AIQ přitom podle Sanniho putovalo přes 40 % z 6,8 milionu liber, které Vote Leave oficiálně zaplatila za celou svou kampaň. A také zmíněných 700 tisíc liber, které - podle Sanniho opět jen oficiálně - zaplatila za kampaň BeLeave.

Oficiální výrok poradce Mayové: Chodili jsme spolu

Prohlídka londýnských kanceláří Cambridge Analytica skončila. Úřad vyhodnotí získané informace

Proti Sanniho výpovědi se teď brání všechny klíčové postavy Vote Leave. Právníci AIQ tvrdí, že firma je stoprocentně kanadská a s britskou Cambridge Analytica, jež pracovala i pro Leave.EU, druhou z hlavních brexitových platforem Nigela Farage, nikdy přímo nespolupracovala. A to navzdory tomu, že obě spadají pod SCL. Bývalý Sanniho kolega Grimes uvádí, že všechna obvinění whistleblowera jsou lživá. Za nesmysl je označil i britský ministr zahraničí Boris Johnson, který byl taktéž jedním ze šéfů kampaně Vote Leave.

Nejvíc však svou reakcí šokoval Parkinson. Ten totiž ve snaze vyvrátit Sanniho tvrzení médiím odhalil, že s ním měl v době kampaně romantický vztah.

Do kanceláří Cambridge Analytica vstoupilo 18 'mužů v černém’. Dostali povolení k prohlídce

„Shamir se stal občasným dobrovolníkem pro Vote Leave a jiné kampaně za brexit a my jsme měli osobní vztah,“ vysvětlil jeden z hlavních politických poradců premiérky Mayové. „Chodili jsme spolu 18 měsíců a rozešli jsme se - myslel jsem si, že v dobrém - v září 2017. V té otázce (nakládání s penězi organizace BeLeave) jsem Shamirovi radil, podporoval jsem ho a chápu, že ho to mohlo zmást. Ale vím jistě, že jsem neorganizoval aktivity jiných kampaní,“ prohlásil Parkinson.

Sanni svou homosexualitu deníku Mirror potvrdil. Svou sexuální orientaci prý skrýval, protože o ní jeho rodina v Británii ani pákistánští příbuzní nevěděli. Šlo zřejmě o první případ, kdy oficiální činitel z Downing Street ve vládním prohlášení a bez souhlasu dotyčného odhalil něčí homosexualitu. Sanni se teď prý mimo jiné bojí o svou rodinu v Pákistánu, která podniká kroky, aby se chránila před případnou represí - homosexualita je v Sanniho rodné zemi totiž zákonem trestaná.

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...