Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kanada a Austrálie budou vakcínou AstraZeneca nadále očkovat. Podle úřadů obou zemí je bezpečná

Vakcíny od firmy AstraZeneca | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcíny od firmy AstraZeneca | foto: Reuters

Ottawa/Canberra Kanadské a australské úřady v noci na pátek oznámily, že považují vakcínu proti covidu-19 vyráběnou společností AstraZeneca za bezpečnou a budou s ní nadále očkovat. Prohlášení učinily poté, co Dánsko, Norsko a Island ve čtvrtek uvedly, že pozastaví očkování tímto přípravkem kvůli zprávám o výskytu závažných případů krevních sraženin u několika naočkovaných osob. Používání jedné šarže vakcíny zakázala po úmrtí člověka krátce po vakcinaci rovněž Itálie.

„(Státní zdravotní agentura) Health Canada ví o zprávách o nepříznivých událostech, jež nastaly po imunizaci vakcínou proti covidu-19 od (firmy) AstraZeneca, a chtěla by ujistit Kanaďany, že přínos očkovací látky převažuje nad riziky,“ uvedlo ve vyjádření místní ministerstvo zdravotnictví. „V tuto chvíli nejsou známky toho, že by tyto události způsobila vakcína,“ dodalo.

Kanada obdržela zatím půl milionu dávek této vakcíny vyrobených v závodě v Indii a do konce května očekává dodávku dalšího 1,5 milionu dávek. Dohromady si jich objednala 20 milionů a 1,9 milionu jich má získat prostřednictvím iniciativy COVAX Světové zdravotnické organizace (WHO), který má zajistit rovnoměrný přístup k vakcínám po celém světě.

Ačkoliv si Kanada objednala nejvíce dávek různých vakcín na jednoho obyvatele ze všech světových zemí, tamní očkovací kampaň postupuje zatím relativně pomalu, zejména kvůli výpadkům v dodávkách preparátů od firem Moderna a Pfizer.

„Pokračujeme s touto vakcínou, pokračujeme s její distribucí,“ řekl o přípravku místopředseda australské vlády Michael McCormack. Hlavní vládní epidemiolog Paul Kelly pak prohlásil, že neexistují žádné důkazy o tom, že vakcína způsobuje sraženiny. „Bereme je vážně a prověřujeme je,“ řekl ke zprávám o možných nežádoucích účincích očkovací látky.

Austrálie si podle Reuters zajistila asi 54 milionů dávek vakcíny společnosti AstraZeneca, tamní očkovací kampaň však teprve začíná. Naočkovaných je v této 25 milionové zemi zatím 150 000 lidí, kvůli čemuž čelí vláda premiéra Scotta Morrisona rostoucí kritice. Austrálie je však pod menším tlakem než řada jiných států, protože tam již téměř dva týdny úřady nezaznamenaly žádný lokální přenos nákazy.

Dánsko, Norsko a Island i přes přerušení očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca uvedly, že zatím nejsou důkazy o spojitosti mezi vakcinací a tvorbou krevních sraženin, a že postupují pouze preventivně. Preparátu se následně zastala Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), jež prohlásila, že přínosy látky převyšují případná rizika.

Český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) uvedl, že šarže, jimiž dočasně a preventivně přestalo očkovat Dánsko a Norsko, se v ČR nepoužívají. SÚKL pozastavení očkování touto látkou zatím nechystá, uvedla ředitelka ústavu Irena Storová.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...