Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Konvoj kamionů se chystá i do Bruselu, kanadské protesty proti covidovým opatřením inspirují svět

V Kanadě pokračují protesty řidičů nákladních aut proti covidovým omezením. (7. února 2022) foto: Reuters

Konvoj kamionů v Kanadě proti koronavirovým omezením rezonuje napříč světem. Akce podobného druhu se chystají v Evropě či USA, proběhly už na Novém Zélandu. Demonstranti mají podporu zahraničních krajně pravicových skupin, které pro ně vybírají peníze.
  16:37

Už třináctý den pokračují v hlavním městě Kanady Ottawa protesty asi 500 řidičů kamionů proti covidovým opatřením. Policii se nedaří shromáždění rozpustit, starosta města kvůli obavám z ohrožení obyvatel vyhlásil nouzový stav.

Neustálý, velmi hlasitý zvuk klaksonů se stal symbolem hnutí, ale také silně rozčiloval obyvatele metropole. Soud se jich zastal a zakázal řidičům na deset dní mačkat klaksony. Pondělní soudní příkaz představuje dočasné vítězství místních lidí, uvedla stanice BBC.

Demonstranti ale slaví vítězství na mezinárodním poli. Odpůrci očkování a proticovidových opatření v Evropě je zmiňují jako inspiraci pro vlastní protestní akce. Podle listu Politico jsou konvoje plánovány v 27 zemích EU. Už 14. února by měly kamiony přijet do Bruselu, sídla institucí EU.

Z několika francouzských měst ve středu dopoledne vyrazily konvoje nákladních aut organizované odpůrci protikoronavirových opatření.  Největší z konvojů, které se organizují především na sociálních sítích, podle stanice France bleu vyrazil z Nice na jihu země.

Kromě Nice startuje konvoj podle serveru La Depeche také z Perpignanu, Bayonne, Brestu a Quimperu. Z dalších měst vyrazí konvoje ve čtvrtek. Všechny míří do Paříže. 

Na sociálních sítích se už objevily fotky z údajné solidární demonstrace holandských řidičů kamionů. Podle agentury AP jsou ale snímky z roku 2019.

Kanada slouží jako vzor pro novozélandské demonstranty, kteří v nákladních autech a karavanech obklíčili parlament ve Wellingtonu. Policie zadržela několik demonstrantů, kteří se pokoušeli prorazit policejní kordón stojící před vchodem do parlamentu, demonstrace ale jinak probíhají pokojně.

Velké pozornosti se konvoji dostává v USA, kde je silná tradice „bojovníků za svobodu“, kteří radikálně vystupují proti vládním intervencím. Americké antivaxerské skupiny začaly formovat vlastní místní odbočky hnutí a vyzvaly šoféry kamionů v USA, aby přijali stejnou taktiku, jakou používají jejich severní sousedé.

Brian Brase, jeden z organizátorů připravovaných kamionových protestů v USA, řekl listu The New York Times, že chce jet konvojem z Kalifornie do Washingtonu. Protestní jízdy podle telegramového účtu o 40 tisících příznivců jsou plánovány i v dalších amerických státech, od Alabamy až k Wyomingu.

Příznivě se vůči kanadským odpůrcům povinného očkování pro řidiče nákladních vozů vyjádřili prominentní postavy pravicového a až krajně pravicového konzervativního tábora. Mezi nimi je například bývalý poradce pro národní bezpečnost a konspirační teoretik Michael Flynn, komentátor Ben Shapiro, evangelický kazatel Franklin Graham či syn exprezidenta Donalda Trumpa Eric Trump.

Šéf ottawského policejního sboru Peter Sloly řekl, že „významný prvek“ z USA byl přítomen ve financování kanadských demonstrantů, kteří přes platformu GoFundMe vybrali miliony dolarů. Podle analýzy Institutu pro strategický dialog peníze na demonstrace sbírala řada pravicových amerických skupin, včetně těch vyznávajících ideu nadřazenosti bílé rasy.

Kanadští policisté vyzvali GoFundMe, aby odstranila dárcovskou stránku „Konvoj Svobody 2022). Platforma tak nakonec učinila s tím, že demonstrace se změnila z mírového shromáždění na okupaci a tím  porušila podmínky služby.

Krok ale nezastavil přísun peněz. Příznivci konvoje zřídili výzvu na jiných platformách, například na GiveSendGo se jim povedlo shromáždit už více jak 6 milionů dolarů.

Republikánský texaský generální prokurátor Ken Paxton uvedl, že vyšetří rozhodnutí platformy odstranit dárcovskou stránku. „Nepochybně se texaský generální prokurátor nemá co starat o to, jakým způsobem v Kanadě se zabýváme záležitostmi každodenního života v souladu se zásadami právního státu,“ reagoval kanadský ministr pro veřejnou bezpečnosti Marco Mendicino. Varoval před možnou „zahraniční intervencí“.

Demonstranti tvrdí, že v blokádě budou pokračovat, dokud vláda nezruší všechny restrikce. Blokády zasáhly v menší míře i další velká kanadská města jako Toronto, Winnipeg či Québec.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!