Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Velký obrat, kanadská provincie znovu zakázala drogy. Policie byla bezbranná

Pamětní akce k Mezinárodnímu dni osvěty o předávkování ve Vancouveru v Britské Kolumbii (31. srpna 2023) foto: ČTK

Kanadská provincie Britská Kolumbie se odvrací od své dosavadní politiky, která umožňovala držení malého množství drog. Vláda tak reaguje tak na stížnosti veřejnosti i policie. Lidé už u sebe nemohou mít určité legální množství drogy na veřejných místech. Podle kritiků se vláda snaží zachránit svou kůži před volbami.
  19:48

Britská Kolumbie jako první kanadská provincie minulý rok v lednu dekriminalizovala vybrané návykové látky. Uživatelům starším 18 let povolila přechovávání 2,5 gramu kokainu, metamfetaminu, MDMA a opioidů. Od kanadské federální vlády si vyžádala výjimku z trestního práva.

Program měl trvat tři roky. Už letos se ale místní vláda středolevicové Nové demokratické strany rozhodla změnit dosavadní kurz. I když program původně podporovala a stála za ním.

Ottawa jí dala souhlas, aby znovu kriminalizovala držení drog na většině veřejných míst. Uživatelé je budou stále moci vlastnit v soukromí a na speciálních místech, jako jsou protidrogové kliniky.

Premiér Britské Kolumbie David Eby prohlásil, že vnímá celou záležitost jako otázku zdravotnickou, nikoliv kriminální. Musel ale kvůli obavám občanů i veřejných orgánů přistoupit k přísnějším omezením. „Lidé, kteří se potýkají se závislostí, jsou lidé, které máme rádi,“ uvedl v dubnu. „Někdy je však zapotřebí tvrdé lásky.“

Podle stanice CBC News se Eby dostal pod značný tlak poté, co si veřejnost začala silně stěžovat na řadu znepokojivých případů užívání drog. Jeho političtí oponenti tvrdili, že návykové látky se užívají a prodávají přímo v nemocnicích, což jejich zaměstnanci popírali.

V dubnu zástupkyně policejního ředitele Fiona Wilsonová uvedla, že projekt omezuje reakce policie na problematické užívání drog na veřejnosti, a to i v nemocnicích a na autobusových zastávkách. „V důsledku dekriminalizace existuje mnoho takových míst, kde nemáme absolutně žádnou pravomoc řešit problematické užívání drog, protože se zdá, že daný jedinec má méně než 2,5 gramu. Takže když máte někoho, kdo je s rodinou na pláži, a vedle něj je člověk, který kouří crack, není to záležitost policie.“

Kanadské potíže s drogami

Program byl reakcí na drogovou krizi, jež Kanadu sužuje. V roce 2016 vyhlásila kvůli vysokému počtu úmrtí nouzovou situaci veřejného zdraví. Od této doby na předávkování zemřelo přibližně 42 500 lidí. K více než třetině těchto úmrtí došlo právě v Britské Kolumbii, provincie přichází v průměru o více než šest lidí denně, podotýká list The Washington Post, podle něhož je předávkování hlavní příčinou úmrtí lidí ve věku 10 až 59 let.

Místní vláda doufala, že dekriminalizací drog se oslabí stigma, jež může uživatele odradit od vyhledání léčby. Chtěla jim tím též pomoci v obnově jejich života, čemuž mohly překážet záznamy v trestním rejstříku.

Zastánci pilotního projektu se domnívají, že jej vedení provincie opouští příliš brzo, ještě předtím, než jsou známy plné výsledky a než lze posoudit jeho efektivitu. „Je to kruté,“ řekl bývalý starosta Vancouveru Kennedy Stewart. „A není to příliš kanadské.“

Kritici naopak namítají, že idea byla katastrofální od samého počátku. Podle nich od ní vláda nyní odstupuje jen kvůli svým vyhlídkám v říjnových volbách.

Vůdce opoziční strany BC United Kevin Falcon označil krok vlády za „zoufalý pokus zachránit“ svůj neúspěšný projekt. „Tvrdošíjně na této nebezpečné politice trvají,“ dodal.

Podobným případem jako Britská Kolumbie je americký stát Oregon. I ten původně povolil legální držení určitého množství drog, aby později od tohoto přístupu odstoupil. V březnu místní zákonodárci odhlasovali, že jejich držení bude opět přestupkem.

Autor: