16. června 2018 16:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kanada neprávem věznila 8 měsíců svého občana. Považovala ho za nelegálního přistěhovalce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

OTTAWA Kanadský občan Olajide Ogunye pocházející z Nigérie žaluje kanadskou vládu za to, že ho neprávem osm měsíců věznila, neboť ho imigrační úřad považoval za nelegálního přistěhovalce. Jako odškodnění žádá Ogunye deset milionů kanadských dolarů (168 milionů korun), napsal portál BBC.

Incident se stal 1. června 2016. Když chtěl sedmačtyřicetiletý Ogunye toho dne odjet ze svého domova, zadržel ho příslušník cizinecké policie, který mu předložil zatykač na jméno Oluwafemi Kayode Johnson. Ten v minulosti neúspěšně žádal o azyl a v 90. letech byl deportován, podle úřadů se ale nelegálně do Kanady vrátil.

Ogunye se pokusil prokázat, že není hledaným přistěhovalcem. Jako důkaz předložil své doklady, certifikát s uděleným občanstvím a také číslo zdravotního pojištění. Policie mu sdělila, že na stanici problém vyřeší. Po odebrání otisků prstů ale policie údajně zjistila, že patří Johnsonovi. Od té doby strávil Ogunye osm měsíců ve vazbě, než se vyjasnilo, že se opravdu nejmenuje Johnson.

‚Policie jednala protizákonně‘

„Nečekal jsem, že se mi jako kanadskému občanovi něco takového může stát,“ řekl Ogunye. Uvedl také, že kvůli věznění přišel o práci v kadeřnictví, kde pracoval 17 let, a že incident se neblaze podepsal na vztahu s jeho dcerami.

Ogunyeův právní zástupce Adam Hummel tvrdí, že policie jednala protizákonně od momentu, kdy jeho klient předložil doklad potvrzující jeho kanadské občanství. Imigrační úřady podle BBC uvedly, že Ogunyeovi nevěřily kvůli podvodu s kreditními kartami z 90. let, do kterého byl zapleten. Podle Hummela je ale Ogunyeova minulost irelevantní, navíc úřady jednaly nedbale a pomalu, což vedlo ke zbytečnému věznění jeho klienta.

ČTK
  • 1Diskuse
Najdete na Lidovky.cz