Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kanadou otřáslo zabití muslimské rodiny, přejel ji řidič v pickupu. Zemřeli oba rodiče, dcera a babička

Svět

  22:07
Ottawa - Kanadský premiér Justin Trudeau v úterý odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel v kanadském městě London řidič pickupu a čtyři lidi zabil. „Byl to teroristický útok motivovaný nenávistí v srdci jedné z naši komunit,“ prohlásil ministerský předseda v parlamentu.

Záhadná nemoc v Kanadě připomíná ‚havanský syndrom.‘ Vědci si nad vysvětlením lámou hlavu

Neštěstí označil za zločin z nenávisti a přislíbil zvýšit úsilí v boji proti krajně pravicovým skupinám. Případ Kanadou, která je k migrantům obecně přívětivá, otřásl, podotkla agentura AP.

Automobil rodinu přejel při nedělní večerní procházce. Oba rodiče, dcera a babička zemřeli, přežil pouze devítiletý chlapec, který skončil v nemocnici. Policie uvedla, že se stali terčem útoku kvůli svému náboženství. Podle přátel rodina Afzalových pocházela z Pákistánu, do Kanady imigrovala před čtrnácti lety. „Pracovali velmi tvrdě ve svých oborech a vynikali. Jejich děti patřily mezi nejlepší studenty ve škole,“ uvedli příbuzní rodiny v prohlášení.

Památník v Kanadě na místě, kde byla usmrcena muslimská rodina po útoku...
Památník v Kanadě na místě, kde byla usmrcena muslimská rodina po útoku...

Policie zatkla na nedalekém parkovišti u obchodního domu dvacetiletého bělocha Nathaniela Veltmana a obvinila ho ze čtyřnásobné vraždy prvního stupně a pokusu o vraždu, uvedla agentura Reuters, podle níž vyšetřovatelé rovněž zvažují možné obvinění z terorismu. Podle policie Veltman oběti neznal, ale uvedl, že útok plánoval. Zatím však není jasné, zda byl součástí nějaké konkrétní extremistické skupiny.

Lidé mezitím na místo tragédie i před místní mešitu, kam chodila rodina docházela, přinášeli květiny. „Jejich životy jim byly odňaty brutálním, zbabělým a nestoudným násilím... Nebyla to nehoda. Kanaďané jsou tím, co se stalo v neděli, pobouřeni. A mnoho kanadských muslimů je vyděšeno,“ reagoval kanadský premiér, podle kterého částečně za nedělní tragédii může rétorika, dezinformace a extremismus na internetu i v politice.

VIDEO: Extremisté ve Švédsku spálili korán a zveřejnili to na internetu. V ulicích pak propukly nepokoje

Budeme bojovat s nenávistí na internetu i mimo něj, prohlásil Trudeau a slíbil více kroků ke „zrušení krajně pravicových nenávistných skupin, jako tomu bylo v případě Proud Boys“. Skupinu, jejíž odnož působí rovněž ve Spojených státech, kde byla zapletena do lednových nepokojů v sídle Kongresu, Kanada před časem zařadila mezi teroristické organizace.

Nedělní případ je podle Reuters nejhorší útok na kanadské muslimy od roku 2017, kdy pravicový radikál zastřelil v islámském kulturním centru v provincii Québec šest lidí.

Autor: