Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Oceňovaný gynekolog oplodňoval ženy vlastním spermatem. Poškozeným rodinám zaplatí až čtvrt miliardy korun

Umělé oplodnění - ilustrační snímek. foto: Shutterstock

Kanadský lékař Norman Barwin pomohl během své kariéry stovkám párů, které se rozhodly pro umělé oplodnění. Před několika lety se ale ukázalo, že Barwin oplodnil mnoho pacientek nevhodným spermatem, v několika případech jeho vlastním. Lékař nyní u soudu souhlasil zaplatit přes 13 milionů kanadských dolarů (v přepočtu více než 230 milionů korun) jako celkovou kompenzaci pro poškozené rodiny.
  11:26

Barwinova klinika na umělé oplodnění v Ottawě měla po dlouhá léta výbornou reputaci. Jak uvádí deník Guardian, díky své úspěšnosti se Barwinovi přezdívalo „Baby God” a za svou činnost dokonce získal Řád Kanady, tedy nejvyšší civilní vyznamenání. Zlom přišel až v roce 2016, kdy lékaře zažalovali manželé Davina a David Dixonovi.

Pár s Barwinovou pomocí počal v roce 1989 dceru Rebeccu. Rodiče žili dlouho v domnění, že David Dixon je dívčiným biologickým otcem. Jednoho dne se ale jeho manželka dočetla na internetu, že je neobvyklé, aby dva lidé s modrýma očima měli hnědookého potomka, což byl případ jejich dcery. Rebecca navíc trpěla celiakií (jde o nemoc způsobenou nesnášenlivostí lepku), kterou nikdo další z rodiny neměl. Rodiče proto nechali již dospělé dceři udělat DNA testy - a ty vyloučily, že by byl David Rebečiným otcem.

„Byl jsem v šoku. Měl jsem pocit studu za svojí existenci,” popsal v roce 2019 Dixon své pocity pro server Ottawa Citizen.

Šokovaní rodiče si začali hledat články o Barwinovi a zarazila je nápadná podoba mezi jejich dcerou a ním. Rebecca mezitím přes Facebook našla další ženu, která byla počata na Barwinově klinice. Její rodiče od Barwina chtěli, aby k oplodnění použil sperma od anonymního dárce, kterého manželé vybrali. Při porovnání svého DNA ale ženy zjistily, že mají stejného otce - Barwin v obou případech použil své vlastní semeno.

Nejednalo se o omyl či náhodu - lékař podle všeho systematicky používal vlastní sperma či vědomě zaměňoval vzorky nastávajících otců s jinými dárci. Podle serveru NBC News testy odhalily Barwinovo otcovství u 17 lidí, 80 dalších pak nezná identitu svého skutečného otce.

Lékař přišel o svou licenci v roce 2014 poté, co se přiznal k tomu, že oplodnil čtyři ženy špatným spermatem. O pět let později ho lékařská komora v Ontariu označila za nekompetentního a za jeho „zavrženíhodné” činy mu stanovila pokuta 10 tisíc kanadských dolarů (zhruba 172 tisíc korun). „Jde o nejodpornější porušení pacientovy důvěry. Tito lidé k doktorovi Barwinovi chodili s vírou, že jim pomůže založit rodinu,” uvedla tehdy předsedkyně komory Carolyn Silverová.

Barwin obvinění dlouhodobě odmítá a u soudu trvá na své nevině. Ve středu však během soudního řízení souhlasil se zaplacením finanční náhrady, údajně proto, že již nechtěl vynakládat další peníze na svou obhajobu, uvádí NBC News. Návrh odškodnění by bývalým pacientům umožnil získat až 50 tisíc kanadských dolarů (860 tisíc korun), nejprve ho ale musí schválit soud.

„Pro mě je tohle jasný předěl mezi dobou ‚před tím vším‘ a zbytkem mého života,“ uvedla Rebecca Dixonová pro kanadský server CBC News. S kompenzací je spokojená, vadí jí pouze to, že odškodnění nezavazuje Baldwina k přijetí jednoznačné odpovědnosti za své skutky. „Myslím, že se s tím asi nikdy úplně nevyrovnáme,“ dodala.

Guardian uvádí, že soud počítá i s vytvořením DNA databáze, která by potomkům poškozených rodin umožnila najít své biologické otce a možné sourozence. Databáze by také měla umožnit zjistit mužům, kteří Barwinově klinice darovali sperma, zda byly jejich buňky použity bez jejich vědomí.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Mohlo by vás zajímat