1. července 2019 14:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ilustrátor zveřejnil Trumpovu karikaturu nad těly utopeného otce s dcerou. Přišel o práci

Karikatura umělce Michaela de Addera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karikatura umělce Michaela de Addera. | foto: Twitter Michael de Adder

New York Kanadský karikaturista Michael de Adder namaloval ilustraci Donalda Trumpa hrajícího golf nad těly dvou utopených migrantů. Otec s dcerou zemřeli v řece Rio Bravo, když se snažili překročit přírodní hranici do USA. O dva dny později ilustrátor oznámil, že ztratil práci.

Karikatura odkazuje na Salvadořana Óscara Alberta Martíneza Ramíreze a jeho dceru Valerii, kteří se snažili nelegálně dostat do Spojených států. Snímek, na němž leží otec s teprve dvacetitříměsíční dcerou ve vodě s obličeji pod hladinou, obletěl svět.

Šestadvacetiletý Salvadořan Óscar Alberto Martínez Ramírez a jeho dcera Valeria...

Šestadvacetiletý Salvadořan Óscar Alberto Martínez Ramírez a jeho dcera Valeria utonuli v řece Rio Bravo.

Adderova ilustrace zobrazuje Trumpa, který stojí nad utonulými těly s golfovou holí v úhledném oděvu s jeho charakteristickou blonďatou kšticí a ptá se: „Vadilo by vám, kdybych hrál přes?“ Karikatura se během chvíle stala velmi populární a uživatelé sociálních sitích ji začali masivně sdílet. Umělec zveřejnil karikaturu ve středu a o dva dny později na svém twitterovém účtu oznámil: „Vrcholy a minima karikatury. Dnes jsem byl propuštěn ze všech novin v Novém Brunšviku.“

28.června 2019 v 17:18, příspěvek archivován: 01.července 2019 v 14:08

The highs and lows of cartooning. Today I was just let go from all newspapers in New Brunswick. #editorialcartooning #nbpoli #editorialcartooning

Později objasnil, že pro kanadský portál The Brunswick News pracoval na smlouvu „na volné noze“ a nebyl řadový zaměstnanec, tudíž nemohl být vyhozen. „Technicky jsem nebyl vyhozen. Nebyl jsem zaměstnán,“ napsal v sobotu Kanaďan na Twitteru. 

29.června 2019 v 15:27, příspěvek archivován: 01.července 2019 v 14:09

*Technically I wasn't fired. I was under contract not employed.

„Toto je falešný příběh, který se objevil nedbale a bezohledně na sociálních médiích,“ uveřejnil v neděli ve svém prohlášení server The Brunswick News. Společnost uvedla, že zrušení Adderovy smlouvy nebylo způsobeno Trumpovou karikaturou, nýbrž tím, že se do redakce vrací čtenářsky oblíbený karikaturista Greg Perry. Odstoupení od smlouvy karikaturisty Addera podle kanadského portálu předcházelo několikatýdenní vyjednávání, píše americký deník The Washington Post.

Server tvrdí, že je „naprosto nesprávné“ přisuzovat Adderovo propuštění karikatuře amerického prezident u řeky Rio Bravo. Nicméně kanadský karikaturista si stojí za svým a myslí si opak. „V posledních dvou týdnech jsem nakreslil tři Trumpovy karikatury. Dvě se staly virálními a třetí se stala „naprostou bombou“, o den později jsem byl propuštěn. A nebyl jsem jen propuštěn. Dvě karikatury, které už měli, nepoužili. Přes noc se vše změnilo, jako bych na papíře nikdy nepracoval. Vytvořte si vlastní závěry,“ píše v nejnovějším pondělním twitterovém příspěvku.

01.července 2019 v 08:01, příspěvek archivován: 01.července 2019 v 14:09

But in the past 2 weeks I drew 3 Trump cartoons. 2 went viral and the third went supernova and a day later I was let go. And not only let go, the cartoons they already had in the can were not used. Overnight it was like I never worked for the paper. Make your own conclusions.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz