Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kanadský poslanec močil během jednání parlamentu do kelímku. Už předtím se při hovoru se zákonodárci svlékl

Svět

  11:37
Ottawa/Praha - Kanadský poslanec William Amos čelí za poslední měsíc již druhému skandálu. Během virtuálního jednání parlamentu začal se zapnutou kamerou močit do kelímku od kávy. „Cítím velký stud za svůj čin a za nepříjemnost, kterou jsem způsobil všem zúčastněným,” napsal Amos v omluvě.

Kanadský poslanec William Amos. foto: Reprofoto/ Facebook William Amos

Šestačtyřicetiletý poslanec z Québecu, který je členem Liberální strany premiéra Justina Trudeaua, si podle svých slov neuvědomil, že je na kameře. Jen při několika týdny se mu přitom stala podobná nepříjemnost - při hovoru na Zoomu se před ostatními šokovanými poslanci začal svlékat donaha. Amos se tehdy prý právě vrátil z běhání a chtěl se převléknout do pracovního oděvu. „Byla to chyba, která se nebude opakovat,” prohlásil tehdy.

Fotografie nahého poslance, stojícího mezi vlajkou Kanady a Québecu, se tehdy rychle rozšířila po celé zemi a poslanec se stal terčem posměšků. „Když jsme volali po větší transparentnosti, asi jsme měli být trochu přesnější,” rýpl si na Twitteru konzervativec Garnett Genuis.

Kanadský parlament funguje v posledních měsících v hybridním režimu, kdy část poslanců chodí do budovy sněmovny a většina se na zasedání připojuje skrze Zoom. Středeční parlamentní jednání nebylo veřejné a žádné fotografie z něj na veřejnost nepronikly.

Amos prý zrovna seděl u pracovního stolu a telefonoval, když se rozhodl pro vykonání potřeby použít kávový kelímek. Nechtěl přerušit hovor. „Bylo to zcela nepřijatelné a já se hluboce omlouvám,” uvedl poslanec v omluvě zveřejněné na Twitteru.

Jak píše deník The Guardian, členové opoziční Konzervativní strany vyjádřili pochybnosti, že poslancův čin byl skutečně omyl. „Tohle ukazuje na vzorec chování a nyní je jasné, že Trudeauovi liberálové selhali v jejich úkolu zajistit bezpečné pracovní prostředí po Amosově prvním incidentu,” napsala opoziční poslankyně Karen Vecchiová.

Zahanbený politik ve čtvrtek oznámil, že se dočasně vzdá své funkce parlamentního tajemníka, stejně jako účasti v legislativních výborech. Místo toho prý „vyhledá pomoc.” Svůj poslanecký mandát si ale Amos ponechá.

Autor:

Obchodní prostory k pronájmu
Obchodní prostory k pronájmu

Hýblova, Česká Třebová, okres Ústí nad Orlicí
13 000 Kč/měsíc