Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kanadský premiér Trudeau po dlouhém tlaku oznámil rezignaci

  17:22aktualizováno  18:31
Kanadský premiér Justin Trudeau oznámil rezignaci na funkci lídra Liberální strany, čímž fakticky skončí i v čele vlády. V obou pozicích nicméně zůstane, dokud jeho spolustraníci nevyberou do svého čela nového předsedu. Premiérem je devět let. Zatím není jasné, kdy se budou konat volby.

Trudeau uvedl, že své rozhodnutí řešil se svou rodinou, jejíž podpora pro něj byla určující během jeho let působení ve funkci kanadského předsedy vlády. „Mám v úmyslu rezignovat jako předseda strany, jako premiér poté, co si strana vybere nového lídra,“ řekl novinářům.

Kanadský premiér na tiskové konferenci uvedl, že je „bojovník“ a že mu „velmi záleží na obyvatelích Kanady“. Připustil, že jeho vláda se potýká s problémy v parlamentu a politickými spory. „Je mi jasné, že s vnitřními (politickými) boji já nemůžu být ten, který ponese liberální standartu do příštích voleb,“ řekl.

Podle Trudeaua bude zasedání kanadského parlamentu do 24. března přerušeno, dokud nebude zvolen nový vůdce. Jeden ze zdrojů kanadskému listu The Globe and Mail řekl, že premiér hovořil s ministrem financí Dominikem LeBlankem o tom, zda by byl ochoten převzít roli dočasného lídra strany a ministerského předsedy.

Kdo je Justin Trudeau?

„Kanadský Kennedy“, jak mu přezdívala média, se v politické kariéře vydal ve šlépějích svého otce Pierra Trudeaua. Ten též byl dlouholetým kanadským premiérem (1968-1979 a 1980-1984) a jedním z nejpopulárnějších kanadských politiků novodobé historie země.

Trudeau převzal Liberální stranu stranu po rekordně špatném volebním výsledku a v roce 2015 ji dovedl k jasnému vítězství nad konzervativci vládnoucími od roku 2006, podle komentátorů hlavně díky optimistické kampani i fotogenickému vzhledu. Ve svých 43 letech stal druhým nejmladším premiérem v dějinách Kanady.

Zvítězil též v dalších dvou volbách, v roce 2019 a 2021. Kanadě tak vládne už devět let.

Stál za uzavřením významných obchodních smluv jako je Dohoda o volném obchodu mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou (USMCA) a Dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou (CETA).

Trudeau měl výraznou politickou a osobní chemii s americkým prezidentem Barackem Obamou. Naopak s jeho nástupcem Donaldem Trumpem byly vzájemné vztahy napjatější, Trump jej mimo jiné nazval „nečestným“ a „slabochem“ kvůli Trudeauově kritice jeho rozhodnutí zavést cla na dovoz oceli a hliníku.

Spor s vlivnou ministryní

Trudeau, jehož nepopularita narostla po řadě problémů, včetně prudce rostoucích cen potravin a nákladů bydlení, se v posledních týdnech veřejně nevyjadřoval. A to navzdory sílícímu tlaku na to, aby odstoupil po náhlé rezignaci jeho ministryně financí Chrystie Freelandové v polovině prosince.

Freelandová se s premiérem neshodla na rozpočtu na příští rok. Navrhovala, aby se Kanada úspornějšími rozpočtovými opatřeními připravila na vládu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který hrozí zavedením cel. Bývalá vicepremiérka byla považována za blízkou Trudeauovu spojenkyni a její odchod byl tudíž velmi šokující. Podle pozorovatelů naznačil hloubku vnitřních problémů sužujících Trudeauovu vládu.

Bývalá ministryně varovala, že je třeba brát Trumpovu ekonomickou politiku jako vážnou hrozbu. Zkritizovala premiérovy návrhy dočasných daňových úlev a další výdajové opatření jako „nákladné politické triky“, kterými se snažil získat podporu veřejnosti, ale kvůli nimž nemohla Freelandová dostát svým rozpočtovým cílům.

Odchod ve stínu porážky

„Jeho dlouhé mlčení po tomto politickém dramatu vypovídá o slabosti jeho současné pozice,“ citovala agentura AP kanadského politologa Daniela Bélanda.

Trudeau převzal vedení Liberální strany v roce 2013, kdy byli liberálové v nesnázích a v parlamentních volbách obsadili poprvé až třetí místo.

Trudeauův odchod by stranu zanechal bez řádného lídra v době, kdy průzkumy liberálům předvídají volební porážku od konzervativců. Příští parlamentní volby se přitom musí konat nejpozději letos na konci října.

Rezignace Trudeaua by pravděpodobně podnítila volání po urychlených volbách, aby se vláda mohla v příštích čtyřech letech vypořádávat s administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa, poznamenala dříve agentura Reuters.

Autoři: ,