Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Trudeau dorazil do Kyjeva. Ukrajině slíbil vojenskou pomoc v hodnotě přes osm miliard korun

Kanadský premiér Justin Trudeau (vlevo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference v Kyjevě. foto: Reuters

Další balík vojenské pomoci v hodnotě 500 milionů kanadských dolarů (asi 8,2 miliardy korun) během sobotní návštěvy Kyjeva slíbil ukrajinské armádě kanadský premiér Justin Trudeau. Na tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským také řekl, že Kanada se připojí k zemím, které se budou podílet na výcviku ukrajinských pilotů bojových letadel.
  16:58

Kanada zabaví Rusku nákladní letoun Antonov, který loni přistál na jejím území a její úřady podniknou kroky k tomu, aby letadlo získala Ukrajina, řekl Trudeau. Agentura Reuters napsala, že kanadský premiér přijel do Kyjeva, aby dal Ukrajině najevo podporu v době, kdy podle západních zdrojů zahájila očekávanou protiofenzivu a kdy i místa vzdálená stovky kilometrů od frontové linie jsou terčem ruských vzdušných úderů.

Zelenskyj na tiskové konferenci s Trudeauem uvedl, že „na Ukrajině se odehrávají protiofenzivní i defenzivní operace, ale neřeknu, v jaké jsou fázi.“ Reuters píše, že Zelenskyj pokrčil rameny a zvedl obočí, když odpovídal na dotaz týkající se pátečního prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina, který řekl, že Kyjev protiofenzivu skutečně zahájil.

„Počítám, že to (začátek protiofenzivy) pocítíme,“ řekl Zelenskyj. „Nevěřil bych telegramovým kanálům a Putinovi. Důvěřovat je třeba našim vojákům,“ dodal s tím, že je v každodenním kontaktu s armádními veliteli a všichni „jsou pozitivně naladěni“. „Tak to řekněte Putinovi,“ poznamenal.

Zelenskyj v pozdějším videoposelství poděkoval Kanadě za podporu v boji proti ruské invazi a uvedl, že důležité jsou především dodávky dělostřeleckých granátů ráže 155 milimetrů. Ocenil také ochotu Ottawy podílet se na výcviku ukrajinských pilotů na moderních stíhačkách. Ukrajina je podle Zelenského naopak připravena pomoci s hašením rozsáhlých požárů, které vypukly v kanadské provincii Québec.

Co se děje v ukrajinském štábu? Záhadné incidenty i uniklé návrhy Zelenského ukazují, že vidíme jen výřez

Trudeau se po příjezdu vlakem do Kyjeva poklonil památce ukrajinských vojáků, kteří po roce 2014, kdy Rusko anektovalo ukrajinský Krym, padli v boji proti proruským silám. Spolu s kanadským ministerským předsedou na Ukrajinu přijela vicepremiérka Chrystia Freelandová.

Kanada, která má jednu z největších ukrajinských diaspor na světě, poskytuje Ukrajině pomoc od samého začátku ruské invaze loni v únoru.

Trudeau navštívil ukrajinské hlavní město už loni v květnu. Po návštěvě Irpině nedaleko Kyjeva tehdy řekl, že Rusko spáchalo na Ukrajině válečné zločiny a zodpovědný za ně je ruský vůdce, prezident Vladimir Putin.

Autoři: ,