Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kanadským premiérem bude šéf liberálů Trudeau, následuje svého otce

Šéf kanadských liberálů Justin Trudeau při svém projevu v Montrealu poté, co se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf kanadských liberálů Justin Trudeau při svém projevu v Montrealu poté, co se... | foto: Reuters

OTTAWA Novým kanadským premiérem bude šéf liberálů Justin Trudeau. Jeho dosud opoziční strana jasně ovládla volby a získala většinu křesel v dolní komoře parlamentu. Vyplývá to z konečných výsledků pondělních voleb. Dosavadní předseda vlády Stephen Harper, jehož konzervativci skončili s odstupem druzí, oznámil rezignaci na vedení strany.

Kandidáti Liberální strany zvítězili ve 184 z celkového počtu 338 jednomandátových okrsků, což jim zaručuje zisk pohodlné parlamentní většiny. Konzervativní strana bude mít v novém parlamentu 99 křesel, zatímco středolevá Nová demokratická strana, která byla dosud druhou nejsilnější formací v parlamentu, se bude moci opřít o 44 mandátů.

Vedle této trojice pronikli do parlamentu ještě dvě menší strany: blok prosazující nezávislost frankofonní provincie Quebec s deseti poslanci a zelení s jedním zvoleným zástupcem.

„Dnes (v pondělí) večer se Kanada stává zemí, kterou byla dříve,“ prohlásil o konci devítileté Harperovy vlády syn jednoho z nejpopulárnějších politiků novodobé kanadské historie, dlouholetého premiéra Pierra Trudeaua. Šéf liberálů podle komentátorů vedl optimistickou kampaň na rozdíl od Harpera, který využíval strach voličů ze zahalování muslimů.

„Porazili jsme cynismus“

„Porazili jsme strach nadějí. Porazili jsme cynismus tvrdou prací. Porazili jsme negativní, rozdělující politiku pozitivní vizí, která Kanaďany sjednocuje,“ řekl Trudeau.

Šéf konzervativců, kterému se v jeho okrsku sice podařilo obhájit mandát, ale prohrou byl zdrcen, svému sokovi na dálku gratuloval a oznámil rezignaci na vedení strany. Trudeau mu za jeho služby vlasti poděkoval.

Třiačtyřicetiletý Trudeau využil svého fotogenického vzezření a chytře vedenou kampaní zaskočil vládnoucí stranu, která jej po devíti letech u moci podle analytiků velmi podcenila. Voličům slíbil investice do zvýšení hospodářského růstu a vylepšení infrastruktury, za což bude chtít zaplatit deficitním rozpočtem v příštích třech letech. Na porážku fiskálního konzervativce Harpera už zareagovaly trhy poklesem hodnoty kanadského dolaru, výrazné negativní dopady se ale nečekají.

Změna politiky

Trudeau hodlá změnit i kanadskou zahraniční politiku, především odvolat vojáky z bojové mise proti radikální organizaci Islámský stát (IS) a nasadit je do humanitárních operací nebo zlepšit pošramocené vztahy s USA a prezidentem Barackem Obamou.

Liberálové dosáhli ještě lepšího výsledku, než jim předpovídaly předvolební průzkumy. Ty přisuzovaly Trudeauově straně asi 39 procent hlasů, zatímco konzervativcům přes 30 procent. Nakonec liberálové získali 39,5 procenta hlasů a stali se první stranou v historii Kanady, která se ze třetího místa v posledních volbách vyšvihla na vítěznou pozici s většinou v parlamentu, poznamenala BBC. Dosud liberálové měli v dolní komoře 36 křesel.

Kanadští voliči vůbec poprvé vybírali 338 členů Poslanecké sněmovny, při posledních volbách v roce 2011 měla dolní parlamentní komora o 30 křesel méně.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...