9. dubna 2017 19:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prezidentský kandidát krajní levice Mélenchon nabírá ve Francii na popularitě

Prezidentský kandidát francouzské krajní levice Jean-Luc Mélenchon. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentský kandidát francouzské krajní levice Jean-Luc Mélenchon. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Prezidentský kandidát francouzské krajní levice Jean-Luc Mélenchon v průzkumu veřejného mínění poprvé předstihl dosud třetího konzervativního uchazeče Françoise Fillona. Mélenchon by získal 18 procent hlasů a Fillon o jeden procentní bod méně.

Ukázala to anketa agentury Kantar Sofres OnePoint pro televizi LCI, deník Le Figaro a rozhlasovou stanici RTL.

Hlavními favority prvního kola voleb, které se bude konat 23. dubna, zůstávají nezávislý centrista Emmanuel Macron a vůdkyně krajně pravicové Národní fronty (FN) Marine Le Penová. Podle sondáže by oba získali shodně 24 procent hlasů. Pětašedesátiletý politický veterán a antiglobalista Mélenchon má podporu komunistů a zemi chce vyvázat z EU, NATO a mezinárodních obchodních smluv. Jeho preference rostou od úterní televizní debaty 11 uchazečů o úřad francouzského prezidenta. „Prezidentské klání se změnilo v souboj čtyř,“ komentoval to dnes deník Le Figaro.

Mélenchonovi se podle něj podařilo přesvědčit část voličů Socialistické strany (PS), kterým se nelíbilo, jak zemi v uplynulých pěti letech vedl socialistický prezident François Hollande. Kandidát PS Benoît Hamon se těší podle průzkumu Kantar Sofres OnePoint podpoře pouhých devíti procent voličů.

Podle jiné ankety, jejíž výsledky byly zveřejněny ve čtvrtek, se přitom více než třetina voličů ještě nerozhodla, pro koho bude hlasovat. Tím, jak se preference čtveřice kandidátů k sobě pomalu blíží, podle Le Figaro rovněž roste nejistota ohledně výsledků prvního kola. „Může se stát cokoli,“ napsal list. Druhé kolo se uskuteční 7. května.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽNÍ PRACOVNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz