2. února 2015 11:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kandidátka Národní fronty se vymezila proti islamistům, vyhrála volby

Marine Le Penová před Elysejským palácem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marine Le Penová před Elysejským palácem. | foto: Reuters

PAŘÍŽ V nedělním prvním kole doplňovacích voleb ve východofrancouzském okrsku Doubs vyhrála kandidátka krajně pravicové Národní fronty (FN) předsedkyně Marine Le Penové. Pokud Sophie Montelová své soupeře porazí i ve druhém kole 8. února, hrozí vládním socialistům prezidenta Françoise Hollandea ztráta absolutní většiny v parlamentu a podle agentury AFP i větší závislost na svých radikálnějších levicových spojencích.

Do druhého kola Montelová v neděli postoupila se ziskem 32,6 procenta hlasů. Soupeřem jí bude zástupce Socialistické strany (PS) Frédéric Barbier, kterého podpořilo 28,8 procenta voličů. Z dalšího klání vypadl představitel pravicové strany UMP bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho, který se ziskem jen 26,5 procenta hlasů skončil až třetí.

Jde o volební souboj o poslanecké křeslo, které opustil bývalý socialistický ministr hospodářství Pierre Moscovici poté, co se koncem loňského roku stal eurokomisařem. Při svém zvolení v Doubs při parlamentních volbách v roce 2012 získal přes 40 procent hlasů.

Proti islamismu

Montelová, která je v současnosti členkou Evropského parlamentu za FN, svou kampaň založila především na vyzdvihování „islamistického nebezpečí“ po pařížských útocích z počátku ledna, při nichž zahynulo 17 lidí.

Sophie Montelová (vpravo) a Marine Le Penová:

Podle AFP vítězství kandidátky krajní pravice umožnil mimo jiné fakt, že kromě Barbiera ve volbách kandidovali další čtyři levicoví politici, což údajně roztříštilo hlasy na této straně politického spektra.

Socialistický premiér Manuel Valls reagoval na výsledek prvního kola prohlášením, že kandidát PS je nyní „kandidátem všech republikánů“. Nepřímo tak vyzval pravicové voliče UMP, aby volili levicového kandidáta s cílem porazit protievropskou FN.

Národní fronta, která v loňský volbách do Evropského parlamentu získala v Doubs 36 procent hlasů, by v případě vítězství 8. února získala své třetí poslanecké křeslo. Podle nedávno zveřejněného průzkumu by FN v prezidentských a parlamentních volbách dala svůj hlas až třetina Francouzů. Řádné volby by se měly konat ovšem až v roce 2017.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!