Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kapitán letadla s pasažéry pátrali po trosečníkovi. A našli ho

Svět

  20:13
SYDNEY - Kapitán linkového letadla na trase z Vancouveru do Austrálie se zasloužil o záchranu Australana na ztroskotané jachtě v Tichém oceánu. S Boeingem 777 sestoupil do výšky 1500 metrů nad rozbouřené moře a nechal zbytek posádky i 270 pasažérů pátrat po trosečníkovi.
Letadlo (ilustrační foto)

Letadlo (ilustrační foto) foto: Shutterstock

S pomocí dalekohledu ho objevil druhý pilot. O záchranné akci v rozhovoru pro australskou televizi hovořili kapitán i zachráněný.

Australské úřady věděly o převrácené jachtě v Pacifiku a požádaly posádky letadel a lodí v oblasti o spolupráci při pátrání. Když informaci vyslechl kapitán stroje společnosti Air Canada mířící do Vancouveru, sestoupil s letadlem tak, aby se dala pozorovat mořská hladina.

ČTĚTE TAKÉ:

"Upozornil jsem pasažéry na to, co dělám. Jakmile jsme byli nad daným místem, požádal jsem je, aby se dobře dívali okénky a upozornili nás, jakmile něco uvidí," sdělil kapitán Andrew Robertson novinářům. Podle jednoho z pasažérů prý kapitán vysvětlil, že se akce bude podobat hledání jehly v kupce sena.

Pět dní strávil na vraku své jachty

Byl to druhý pilot, který jako první spatřil plachetnici vzdálenou zhruba 500 kilometrů od pobřeží. Posádka pak Australanům předala souřadnice, díky nimž se ve středu podařilo plavidlo najít.

Jedenáctimetrovou loď Streaker čtyřiačtyřicetiletého Glenna Eye převrhla 12. října velká vlna, hlavní stěžeň se rozlomil na tři kusy a muž strávil na vraku pět dní a nocí. "Loď převrhla obrovská vlna, mne to vymrštilo na střechu. V takové chvíli si myslíte, že je po všem," svěřil se muž, který byl na sólo cestě ze Sydney na Nový Zéland. Podařilo se mu vyslat nouzové znamení, ale pak mu zbývalo už jenom čekat. Záchranáři pro něj poslali obchodní loď, která byla nejblíže.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat