Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kapitánce lodi s migranty vyhrožovali. Skrývá se na neznámém místě, čeká ji další výslech

Svět

  12:46aktualizováno  13:18
Agrigento (Itálie) - Německá kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová byla kvůli výhrůžkám převezena na neznámé místo, uvedla ve středu agentura Reuters. Italský soud ženu v úterý nařídil propustit z domácího vězení, kde byla od soboty, a rozhodl, že kvůli srážce s policejním člunem nebude souzena.

Kapitánka Carola Racketeová se skrývá na neznámém místě. foto: ČTK

Jedenatřicetiletá kapitánka, která na ostrov Lampedusa přepravila 40 migrantů, je vyšetřována kvůli napomáhání nelegální migraci. Po úterním rozhodnutí soudu se nový bezpečnostní zákon podle listu la Repubblica už dál nevztahuje na humanitární lodi.

„Carole vyhrožovali,“ řekl mluvčí německé neziskové organizace Sea-Watch. „Z toho důvodu jsme ji přemístili na tajné místo,“ dodal. Žena v Agrigentu v následujících dnech absolvuje druhý výslech, tentokrát kvůli vyšetřování napomáhání nelegální migraci. Prokuratura z toho důvodu nejméně do 9. července pozastavila příkaz k jejímu vyhoštění.

Hned po připlutí do přístavu zadržela kapitánku Racketeovou policie.
Italský ministr vnitra a šéf protiimigrační strany Liga Matteo Salvini v sobotu...

‚Je nepřijatelné, aby se záchrana migrantů kriminalizovala.‘ Němci vyzvali Itálii k propuštění kapitánky

Racketeová označila rozhodnutí soudce Alessandra Velly za „velké vítězství solidarity vůči migrantům a proti kriminalizaci těch, kteří jim chtějí pomáhat“. Soudce Vella rozhodl, že kapitánka neporušila zákon, když prolomila námořní blokádu, protože dopravením zachráněných migrantů do přístavu vykonávala svou povinnost chránit lidské životy.

Úterní rozhodnutí soudce Velly podle listu la Repubblica stanovuje zásadní principy, kterými se mohou řídit další neziskové organizace, které se účastní záchranných operací ve Středozemním moři. Například španělská Proactiva Open Arms, italská iniciativa Mediterranea či německá Sea-Eye.

Uzavření přístavů a teritoriálních vod se podle rozsudku na humanitární lodi nedají aplikovat. Plavidla, která zachraňují migranty, nelze podle soudu považovat za ohrožení národní bezpečnosti a kapitán má povinnost zachráněné dopravit do bezpečí. Soudce Vella dodává, že porušení tohoto zákazu je navíc správní přestupek, nikoli trestný čin.

‚Kdo zachraňuje lidské životy, není zločinec.' Moderátoři vyhlásili sbírku na německou kapitánku lodi s migranty

Rozhodnutí přepravit migranty zachráněné u libyjského pobřeží do Itálie bylo podle rozsudku správné, protože ani Libye ani Tunisko se nedají pokládat za bezpečná místa. Kapitán je povinen zachráněné vylodit na takovém místě, kde budou respektována jejich práva.

Co se týče kolize s policejním člunem, soudce ji jednak vyhodnotil jako neúmyslnou, a navíc konstatoval, že plavidlo lze považovat za válečné, jen když operuje mimo teritoriální vody. Incident tedy nelze trestat na základě plavebního zákona.

Právníci organizace Sea-Watch zvažují, že se odvolají proti zabavení lodi.

Autor: