7. května 2012 13:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Jižní Koreji našli kapsle s práškem z lidského masa

Kapsle (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapsle (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Soul Jihokorejské úřady zadržely přes 17 tisíc kapslí naplněných práškem vyrobeným z rozemletého lidského masa.

Podle jihokorejských zdrojů, citovaných agenturou AP a zpravodajským serverem BBC, byly tobolky do země propašovány ze severovýchodní Číny a byly vyrobeny z těl zemřelých nemluvňat.Někteří lidé považují zmíněný prostředek za zázračný všelék či ho užívají k podpoře sexuální žádostivosti.

Jihokorejský celní úřad dnes oznámil, že od loňského srpna odhalil 35 případů pašování uvedeného přípravku a zabavil asi 17.450 kapslí. Jejich obsah podle úřadu pochází z těl mrtvých nemluvňat či lidských plodů, jejichž maso je rozsekáno na malé kousky a poté sušeno v pecích.

ČTĚTE TAKÉ:

Celní úřad zdůraznil, že v této souvislosti zpřísnil celní prohlídky, nechtěl nicméně sdělit podrobnější informace o původu léků, aby nezpůsobil případnou diplomatickou roztržku s Pekingem, napsala agentura AP.

Kapsle, které podle odborníků obsahují superbakterie a další nebezpečné látky, byly do Jižní Koreje převáženy především z nedaleké čínské provincie Ťi-lin v zavazadlech cestujících či byly posílány mezinárodní poštou.

"Bylo potvrzeno, že tyto kapsle obsahují látky škodící lidskému tělu, jako například superbakterie. Musíme přijmout přísnější opatření k ochraně veřejného zdraví," citoval nejmenovaného celního úředníka anglicky psaný list Korea Times.

Kapsle byly maskovány jako jiné léky

Podle deníku Tong-A ilbo byly kapsle ve snaze o zamaskování obarveny a uloženy do krabic od jiných léků. Požití prášku nevyvolalo podle dostupných informací u nikoho zdravotní problémy a v případu nebyl nikdo zatčen.

Kauzu pašování těchto přípravků z Číny do Jižní Koreje otevřel před rokem dokument jihokorejské televize. Čínské ministerstvo zdravotnictví tehdy slíbilo podezření vyšetřit. Mluvčí ministerstva Teng Chaj-chua v té době rovněž zdůraznil, že Čína "přísně dbá na to, aby ostatky zemřelých novorozenců a plodů, jakož i placenty, nebyly zneužívány".

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz