Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Karanténu pro cestující z ciziny bude na Slovensku platit od středy. Pendleři musí mít negativní test

Testování na koronavirus na Slovensku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testování na koronavirus na Slovensku. | foto: Reuters

Bratislava Slovensko zavede povinnou karanténu pro cestující ze zahraničí až od středy 17. února, původně byla ohlášena už od pondělí. Novinářům to v pátek řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí.

Volnější pravidla budou platit například pro takzvané pendlery, výjimka z absolvování izolace a testu na koronavirus zůstane v platnosti i pro řidiče a posádky v nákladní, autobusové, železniční a letecké dopravě. Slovenská policie zavede na hraničních přechodech kontroly.

V současnosti se turisté při cestách na Slovensko a Slováci při návratu do vlasti z rizikových zemí v souvislosti s epidemií covidu-19, tedy i z Česka, mohou nástupu do karantény vyhnout v případě, že mají potvrzení o negativním výsledku testu. Pro některé skupiny osob platí výjimka i z povinnosti mít u sebe výsledek testu.

Nový režim na hranicích, jehož zavedení Krajčí zdůvodnil snahou Bratislavy zabránit zavlečení nových mutací koronaviru do země, schválila vláda už dříve v tomto týdnu. Příslušnou vyhlášku ohledně karantény zveřejnil úřad hlavního hygienika až v pátek večer. Už dříve v souvislosti s koronavirem zpřísnily podmínky cest ze Slovenska také Česko a Rakousko. Slovensko se nyní v přepočtu na obyvatele řadí v EU k zemím s nejvyšším přírůstkem úmrtí na covid-19.

Karanténu o délce 14 dnů budou moci cestující po příjezdu na Slovensko ukončit po obdržení výsledku testu na koronavirus, který lze absolvovat zpravidla nejdříve osmý den. Až na výjimky zůstane v platnosti povinnost elektronické registrace před překročením slovenských hranic.

Povinná izolace se nebude vztahovat například na obyvatele z příhraničních oblastí sousedních zemí Slovenska, kteří dojíždějí za prací na Slovensko do vzdálenosti 30 kilometrů od otevřeného hraničního přechodu. Budou ale muset mít u sebe potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus, které není starší než sedm dnů. Podobný režim bude platit i pro žáky a studenty z Česka, Maďarska, Polska a Rakouska, kteří studují na Slovensku, dále pro herce, filmaře a vybrané sportovce, jež přicestují na Slovensko ze zmíněných sousedních států.

Cizinci z členských zemí EU a několika dalších států, kteří pracují na Slovensku, ale nebydlí u hranic se Slovenskem, budou moci karanténu po příjezdu na Slovensko opustit hned po absolvování testu na koronavirus s negativním výsledkem. Ten budou moci podstoupit bezprostředně po příjezdu na Slovensko, tedy nikoliv nejdříve osmý den jako běžní cestující. Kromě absolvování testu na koronavirus na Slovensku ovšem tito pracovníci budou muset mít i výsledek testu už při příjezdu do země pod Tatrami. Zmíněná volnější pravidla z karantény se budou vztahovat i na vybrané skupiny obyvatel Slovenska při jejich návratu do vlasti.

Karanténa nebude povinná při tranzitu cestujících přes Slovensko, vyhnou se jí také diplomaté a různé skupiny pracovníků po souhlasu příslušných slovenských ministerstev.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!