Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Britský král Karel III. má rakovinu, lékaři ji odhalili během vyšetření prostaty

Svět

  19:13aktualizováno  20:54
Britský král Karel III. má rakovinu, oznámil Buckinghamský palác. V prohlášení neupřesnil, o jaký typ jde. Lékaři nemoc odhalili při nedávném vyšetření kvůli prostatě, kterou mu poté operovali. Král se rozhodl sdílet informace o svém zdravotním stavu, aby se předešlo spekulacím.

Karel III. minulý týden opustil nemocnici v Londýně, kde absolvoval zákrok kvůli zvětšené prostatě. Podle paláce panovník rakovinou prostaty netrpí, informovala stanice Sky News.

„Jeho Veličenstvo se léčí s nezhoubným zvětšením prostaty. Právě při tomto zákroku byl zaznamenán samostatný problém, jenž vyvolal obavy. Tento problém byl následně diagnostikován jako forma rakoviny. Bude probíhat náležitá léčba,“ uvedl mluvčí paláce.

Lékaři Karlu III. poradili, aby se zdržel veřejných vystupování. Podle BBC ale stále bude plnit svou ústavní roli hlavy státu, včetně papírování a soukromých schůzek.

„Jeho Veličenstvo se rozhodlo sdělit svou diagnózu, aby předešlo spekulacím a v naději, že to pomůže pochopení veřejnosti pro všechny, kteří jsou na celém světě postiženi rakovinou,“ dodal palác. Král se údajně těší, až se vrátí zpět vykonávat své povinnosti.

Na oznámení obratem reagovala kancelář britského premiéra Rishiho Sunaka, který králi popřál rychlé a úplné uzdravení. „Nemám pochyb o tom, že co nevidět bude mít opět plno sil a jsem si jistý, že celý národ mu přeje zdraví,“ vzkázal Sunak.

„Mám o něj obavy,“ řekl americký prezident Joe Biden novinářům v Las Vegas, kde se setkával se stávkujícími zaměstnanci hotelů, a dodal, že se králi chystá telefonovat.

„To jsou ohromně smutné zprávy. Myslíme na krále i jeho rodinu,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Vedant Patel, kterého o diagnóze Karla III. informovali novináři v průběhu tiskové konference.

Panovník dbající na zdraví

Po smrti své matky, královny Alžběty, se Charles ve 73 letech stal nejstarším nastupujícím britským monarchou. Po celý svůj život udržoval zdravý životní styl a i díky tomu neměl výraznější zdravotní problémy. Utrpěl několik zlomenin při sportu, po nehodě na koni musel zůstat přes noc v nemocnici.

Během pandemie covid-19 se mu i přes pokročilý věk povedlo projít touto infekční nemocí projít bez nutnosti hospitalizace, a to se nakazil dvakrát. V té době využil svého postavení a apeloval na Brity, aby je přiměl k dodržování hygienických opatření.

Vliv uplatnil i poté, co mu lékaři 17. ledna diagnostikovali zbytnělou prostatu. Král oznámil zákrok s předstihem ve snaze povzbudit ostatní muže, aby si prostatu nechali vyšetřit v souladu s doporučeními zdravotníků. Krále „potěšilo, že jeho diagnóza má pozitivní dopad na zdravotní osvětu veřejnosti“, uvedl v té době Buckinghamský palác.

Detaily ohledně zdraví královských příslušníků jsou obvykle pečlivě střeženým tajemstvím. Windsorská dynastie se ale rozhodla být v této otázce transparentnější a král Karel III. pokračuje v této tradici.

Přesto to nebrání spekulacím. Naposledy se pozornost veřejnosti soustředila na monarchovy oteklé ruce. Otoky se většinou pojí s onemocněním srdce, jater a ledvin. Nicméně, odborníci poukazovali, že takové změny jsou většinou na celém těle, což není případ Karla III. A některá média upozorňovala, že na fotkách z jeho mládí bylo vidět, že měl vždy poněkud oteklejší ruce.

29. ledna 2024

Autor: