Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sdílím víru v lidské dobro i v době strádání, řekl král Karel III.

Svět

  16:57
Britský král Karel III. se ve svém prvním vánočním poselství k národu dovolával své zesnulé matky, královny Alžběty II., a hovořil o své víře v lidstvo v době „velké úzkosti a strádání“. Poděkoval také všem, kteří pomáhají ostatním.

Král řekl, že sdílí „celým srdcem“ víru své matky v Boha a lidi. Mluvil z kaple svatého Jiří, místa posledního odpočinku zesnulé královny. „Je to víra v mimořádnou schopnost každého člověka dotýkat se s dobrotou a soucitem životů druhých a rozsvítit svět kolem sebe,“ dodal Karel III.

Lidskost prý spatřuje „v této době velké úzkosti a strádání – ať už těch, kteří na celém světě čelí konfliktu, hladomoru nebo přírodní katastrofě, nebo o těch, kteří doma hledají způsoby, jak zaplatit své účty a udržet své rodiny nasycené a v teple“.

„Vánoce jsou pro všechny z nás, kdo ztratili své blízké, obzvlášť dojímavým obdobím. Pociťujeme jejich nepřítomnost... a vzpomínáme na ně při každé úctyhodné tradici,“ řekl monarcha v proslovu z kaple svatého Jiří na hradě Windsor.

„Připomíná mi to hluboce dojemné dopisy, pohlednice a vzkazy, které mnozí z vás poslali mé ženě a mně, a nemohu vám dostatečně poděkovat za lásku a sympatie, které jste projevili celé naší rodině,“ poznamenal v krátkém předtočeném projevu v narážce na obrovskou vlnu reakcí na zářijové úmrtí oblíbené šestadevadesátileté panovnice.

V další části vánočního poselství vyzdvihl práci vojáků, policistů, zdravotníků, učitelů i dalších. Zvláště zdůraznil přínos lidí, kteří přispívají penězi, jídlem nebo tolik cenným časem potřebným. Ocenil i charitativní organizace a náboženské spolky. „Z celého srdce vám všem přeji Vánoce plné míru, štěstí a věčného světla,“ zakončil zdravici Karel III.

Vánoční zdravice byla jeho první, předtím ji za své 70leté vlády pronášela jeho matka.

Autoři: ,

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...