Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Katalánci volí parlament, mnozí se chystají dát hlas separatistům

Svět

  7:40aktualizováno  10:24
BARCELONA - V Katalánsku na severovýchodě Španělska se v neděli ráno otevřely volební místnosti pro předčasné regionální volby. Očekává se vítězství separatistických stran, které usilují o vypsání referenda o nezávislosti regionu na Španělsku. Hlasování skončí ve 20:00 SELČ.

Ale národní hrdost cítí hlavně ti starší. foto: Lucie Franková

„Tyto volby jsou nejdůležitější od návratu Španělska k demokracii,“ řekl katalánský premiér Artur Mas deníku El Mundo. Právo rozhodnout o obsazení 135 parlamentních křesel má 5,5 milionu ze 7,5 milionu Katalánců.

Předčasné volby vyhlásil šéf katalánské vlády Artur Mas, který slíbil, že po volbách začne 18měsíční přechodné období a Katalánsko do roku 2017 získá samostatnost. Španělská vláda tomu ale chce zabránit všemi dostupnými právními prostředky.

Guardiola kandiduje za dvě politické strany. Usiluje o nezávislost Katalánska

Šance na úspěch

Největší šanci na vítězství má koalice Společně pro Ano sestavená ze dvou politicky protichůdných, avšak co do přání odtrhnout Katalánsko od Španělska jednotných stran Konvergence a jednota (CiU) a Republikánská levice Katalánska (ERC). S nimi je připravena o nezávislost v koalici usilovat levice z Kandidátky lidové jednoty (CUP). Dohromady by tyto strany mohly dát podle anket 68 až 70 mandátů.

Madrid už loni zablokoval uspořádání referenda o nezávislosti Katalánska. Region sice přesto vypsal hlasování v jiné formě, ale přišla jenom polovina oprávněných voličů a z ní se pro osamostatnění vyjádřily čtyři pětiny lidí.

Autor:

Mohlo by vás zajímat