21. prosince 2017 8:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Katalánci volí svůj parlament, hlasují ale hlavně o separatismu

Katalánci volí svůj parlament | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katalánci volí svůj parlament | foto: Reuters

BARCELONA/PRAHA V Katalánsku seve čtvrtek konají předčasné volby do regionálního parlamentu této autonomní oblasti Španělska. Výjimečné jsou mimo jiné v tom, že je nevyhlásila katalánská vláda, ale centrální vláda v Madridu. Učinila tak poté, co koncem října poprvé v demokratické historii Španělska převzala kvůli separatistickým snahám katalánského vedení přímou správu nad autonomní oblastí.

Madrid si od voleb slibuje, že separatistické strany ve volbách ztratí absolutní většinu, kterou měly v katalánském parlamentu od minulých voleb z roku 2015. Bývalé katalánské vedení naopak doufá v silnější mandát od voličů pro jednání o nezávislosti. Tu vyhlásil v rozporu se španělskou ústavou katalánský parlament 27. října a Madrid týž den se souhlasem španělského Senátu parlament rozpustil a odvolal tamní vládu.

Sesazená katalánská vláda i několik členů bývalého vedení katalánského parlamentu čelí nyní u madridského soudu obvinění ze vzpoury. Někteří z nich přitom znovu kandidují v dnešních volbách a dva exministři jsou od začátku listopadu ve vazbě. Ve vězení bylo i několik dalších exministrů, kteří byli posléze propuštěni na kauci. Pět členů sesazené katalánské vlády, včetně expremiéra Carlese Puigdemonta, uteklo do Bruselu a v případě návratu do Španělska jim hrozí zatčení.

Průzkumy předpokládají rekordníúčast víc než 80 procent

Na 5,5 milionu Katalánců má možnost rozhodnout, zda separatistické strany získají společně absolutní většinu ve 135členném parlamentu. Podle posledních průzkumů, které předvídají rekordní účast víc než 80 procent, budou výsledky těsné. O první místo se utká asi strana Ciudadanos, která je proti odtržení Katalánska od Španělska, a separatistická strana Republikánská levice Katalánska (ERC), jejíž lídr a exministr Oriol Junqueras je ve vazbě. Třetí podle průzkumů skončí Puigdemontova kandidátka Společně pro Katalánsko (JxCat).

Pokud ani separatisté, ani promadridské strany (socialisté, lidovci a Ciudadanos) nezískají absolutní většinu, budou jednání o vládě obtížná. Nový katalánský parlament má zasednout do 20 pracovních dnů od voleb. Poté má jeho vedení do deseti pracovních dnů navrhnout kandidáta na katalánského premiéra, jehož schvaluje celý parlament.

Na bezpečnost bude dnes v ulicích Katalánska dohlížet na 10.000 katalánských a asi 3000 španělských policistů, v pohotovosti mají být další dva tisíce příslušníků španělských bezpečnostních sil. Španělští policisté byli nasazeni v Katalánsku také při referendu o nezávislosti 1. října, které Madrid označil za neústavní a snažil se mu zabránit. Španělská policie zabavovala volební urny a zasahovala proti lidem, kteří se dožadovali otevření volebních místností. Několik stovek lidí bylo při tom zraněno, valná většina z nich lehce.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.