21. prosince 2017 12:30, aktualizováno  15:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Katalánsko čeká těsný souboj. Začaly volby, které rozhodnou o nezávislosti země

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Demonstraci za jednotu Španělska v Barceloně navštívil milion lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstraci za jednotu Španělska v Barceloně navštívil milion lidí. | foto: Reuters

MADRID/PRAHA Zhruba 5,5 milionu oprávněných voličů hlasuje od rána v předčasných volbách do regionálního parlamentu o budoucnosti Katalánska. Výsledek hlasování rozhodne, zda bude region pod vedením separatistů dál usilovat o nezávislost, nebo setrvá pod vedením promadridských stran ve svazku se zbytkem Španělska.

Hlasování se zatím obešlo bez incidentů, u mnoha volebních místností se ale tvoří dlouhé fronty. Svůj hlas mohou Katalánci odevzdat až do 20:00, výsledek ostře sledovaných voleb by měl být znám do několika hodin od ukončení hlasování.

Podle deníku El País jsou katalánské volby nejsledovanější od obnovení demokracie ve Španělsku před téměř čtyřiceti lety. Na organizaci hlasování se podílí 65.000 lidí, na bezpečnost v ulicích dohlíží 10.000 katalánských a asi 3000 španělských policistů. V pohotovosti jsou dva tisíce dalších členů bezpečnostních složek.

 Hlasování vyvolala ústřední španělská vláda poté, co v říjnu kvůli separatistickým snahám regionálního vedení převzala přímou správu nad autonomním Katalánskem. Madrid si od voleb slibuje, že separatistické strany ve volbách ztratí absolutní většinu. Bývalé katalánské vedení naopak doufá v silnější mandát pro jednání o nezávislosti regionu na severovýchodě Španělska. Podle posledních průzkumů, které předvídají rekordní účast více než 80 procent, budou výsledky těsné. Pokud ani separatisté, ani promadridské strany absolutní většinu nezískají, budou jednání o vládě obtížná.

21.prosince 2017 v 13:43, příspěvek archivován: 21.prosince 2017 v 14:53

#BREAKING Turnout at 34.7% in first four hours of voting, slightly down compared to 2015 election (35.1%) #21D https://t.co/tJXPONz0U9

Podle Juana Antonia Puigservera, zástupce ministerstva vnitra pověřeného dohledem nad průběhem voleb, se v 13:00 volební účast vyšplhala na 34,7 procenta. Při regionálních volbách v roce 2015 byla ve stejném okamžiku mírně vyšší, činila 35,1 procenta. Tehdy se ale volby konaly v neděli, ve čtvrtek většina Katalánců musela do práce. Podle dřívějších odhadů by mohla účast ve volbách přesáhnout 80 procent. 

V Barceloně se demonstruje za jednotu Španělska.
V Barceloně se demonstruje za jednotu Španělska.

Svůj hlas už odevzdala například starostka Barcelony a členka volební koalice En Comú-Podem (Společně můžeme; ECR) Ada Colauová. Čtvrteční  den označila za „historický“ a vyjádřila naději, že se výjimečnost nynějšího hlasování projeví i na vysoké volební účasti. Španělská média upozorňují, že klíčové bude, jak bude hlasovat asi milion voličů, které průzkumy označovaly za nerozhodnuté.

Hlas do volební urny už vhodil i jeden z ministrů ses

azené katalánské vlády Jordi Turull, kterého úřady držely kvůli říjnovému vyhlášení nezávislosti donedávna ve vazbě. Volila už například i Marcela Toporová, manželka bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta, který před hrozícím zatčením uprchl do Belgie. Hlasoval také Puigdemontův předchůdce Artur Mas.

21.prosince 2017 v 09:44, příspěvek archivován: 21.prosince 2017 v 14:59

Avui demostrarem de nou la força d'un poble irreductible. Que l'esperit de l'#1oct ens guïi sempre #JuntsxCat #21D https://t.co/tN6miNOIcS

„Dnes znovu dokážeme sílu nezničitelného lidu,“ napsal ve čtvrtek  na twitteru Puigdemont. „Ať nás duch 1. října vždy provází,“ dodal s odkazem na den konání referenda o nezávislosti Katalánska. Puigdemont už dříve uvedl, že by se v případě vítězství své strany vrátil z Belgie zpět domů.

  • 3Diskuse


Ivana Milenkovičová

Autor

Ivana Milenkovičováivana.milenkovicova@lidovky.czČlánky