Puigdemont ve čtvrtek zopakoval, že národy mají právo na sebeurčení. „Před sedmi lety nás začali pronásledovat,“ uvedl za pokřiku asi čtyřtisícového davu, který na něj volal „prezident, prezident“. Svůj projev zakončil slovy „ať žije svobodné Katalánsko“. Do budovy parlamentu podle médií vešlo vedení Puigdemontovy strany už bez expremiéra.
Katalánská policie (Mossos d’Esquadra) hlídkovala u budovy parlamentu v Barceloně od časného rána. Měla Puigdemonta zatknout, protože je na něj vydán zatykač kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017.
Španělská televize RTVE téhož dne citovala slova jednoho z katalánských policistů, který řekl, že bude-li katalánský expremiér obklopen davem, nebude snadné ho zatknout. „Když máte dav tisíce lidí, musí rozhodnout velitel, zda je vhodné v takovém případě ho zatknout, nebo počkat, až vstoupí do areálu parlamentu,“ okomentoval situaci policista.
Policisté nyní provádějí kontroly na silnicích, což způsobilo dopravní zácpy. Místní média napsala, že katalánští policisté zadrželi jednoho ze svých kolegů, v jehož autě Puigdemont po projevu na demonstraci asi odjel.
K parlamentu dorazily i desítky kritiků separatistů a Puigdemonta, kteří přišli se španělskými vlajkami. Tuto akci svolala krajně pravicová strana Vox, která Puigdemonta označila za pučistu a defraudanta, jenž patří do vězení.
„Stejné chyby jako v roce 2017,“ kritizují policii
Odbory španělských policistů Jupol ve čtvrtek kritizovaly katalánské kolegy za to, že podle nich útěk separatistického expremiéra umožnili. „Puigdemont šel v davu, kde mossos dělali ochranku šéfům Junts. Nejen že ho nezadrželi, ale otevřeli mu cestu a chránili ho,“ uvedly odbory Jupol.
„Stejné chyby jako v roce 2017,“ dodaly s odkazem na referendum o nezávislosti, kdy španělští policisté zabavovali volební urny a bránili Kataláncům v hlasování, zatímco velká část katalánských policistů při referendu proti lidem nezasahovala.
Katalánská policie Mossos d’Esquadra však v prohlášení odmítla kritiku, že Puigdemontovi umožnila uprchnout. Prioritou podle ní bylo zaručit bezproblémový průběh zasedání katalánského parlamentu.
„Mossos d’Esquadra popírá, že by byla uzavřena dohoda či bylo předběžně vyjednáváno se spolupracovníky Carlese Puigdemonta,“ uvedla s tím, že policie počítala se zadržením Puigdemonta „v nejpříznivější moment, aby nevznikl veřejný nepořádek“.
Policisté odpoledne pokračovali v pátrání po katalánském expremiérovi, který se vrátil do Španělska poprvé od roku 2017. K večeru však zrušili rozsáhlé silniční kontroly, které komplikovaly dopravu v Barceloně a na dalších místech v Katalánsku. Kontroly jsou nyní namátkové, například na hranicích.
Během dne policie zadržela dva své příslušníky, kteří údajně napomáhali Puigdemontovi při útěku. Jednomu z nich údajně patří vůz, ve kterém Puigdemont z místa odjel, píše agentura EFE. Policie chce také vyslechnout šéfa Puigdemontovy strany Junts Jordiho Turulla, který byl zřejmě s expremiérem v době, kdy uprchl. To, že Puigdemont nebyl zadržen, označují za hanbu někteří pravicoví politici i komentátoři.
Skončila éra premiérů-separatistů
Novým šéfem regionální vlády v Katalánsku se pak stal socialista Salvador Illa. Po čtrnácti letech tak končí éra premiérů z tamních separatistických stran. Puigdemontova strana Junts skončila v květnových regionálních volbách na druhém místě, ale ani s dalšími separatistickými stranami nezískala dostatečný počet mandátů na sestavení nové vlády.
Junts nechala zasedání parlamentu několikrát přerušit a požadovala, aby se ve čtvrtek o novém premiérovi nerozhodovalo. Parlament nakonec Illu schválil nejmenší možnou většinou 68 hlasů. Vedle socialistů ho podpořila i separatistická Republikánská levice Katalánska (ERC) a levicový klub Comuns. Illa získal hlasy ERC díky dohodě, která počítá s výraznými změnami ve financování katalánského regionu a rozšířením regionálních pravomocí v daňové oblasti.
Čtvrteční schůze katalánského parlamentu začala Illovým projevem, v němž lídr Strany katalánských socialistů (PSC) mimo jiné uvedl, že on i jeho strana jsou pro „aplikování zákona o amnestii na všechny“. Zákon o amnestii pro nenásilné činy související se snahami o nezávislost Katalánska letos prosadila španělská socialistická vláda. Tu opozice kritizuje, že to udělala, aby získala podporu separatistů pro další mandát premiéra Sáncheze.
ERC i Junts mají poslance i ve španělském parlamentu. Zákon o amnestii vyšel v platnost v červnu letošního roku, je ale na soudcích, aby ho aplikovali. A v případě Puigdemonta zatím soudce zatykač nezrušil s tím, že expremiér se uspořádáním referenda i osobně obohatil. Illa v projevu rovněž varoval před riziky, které podle něj představuje krajní pravice. Hovořil též o tom, že chce „mnohonárodní Španělsko a federální Evropu“.