24. října 2017 11:13, aktualizováno  15:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Madrid zakročí proti zahraničním zastoupením Katalánska. To prý zvažuje předčasné volby

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Katalánská organizace pro občanskou společnost uspořádala demonstraci za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katalánská organizace pro občanskou společnost uspořádala demonstraci za... | foto: Reuters

Barcelona/Madrid Katalánská vláda zvažuje vypsání předčasných voleb, aby předešla omezení autonomie ze strany Španělska. Uvedla to v úterý separatistická strana CUP podporující menšinový kabinet. Španělský ministr spravedlnosti Rafael Catalá již předtím vedení regionu vzkázal, že pouhé vypsání voleb k vyřešení krize v Katalánsku nestačí a region se musí jasně zříci vyhlášení nezávislosti. Opoziční španělští socialisté však dali najevo, že by v případě vypsání voleb byli proti omezení autonomie, uvedl list El País.

„Regionální volby jsou nástrojem, který zruší výsledky (referenda) z 1. října a rozhodnutí většiny Katalánců,“ řekl na tiskové konferenci katalánský poslanec Carles Riera, podle něhož jeho krajně levicová Kandidátka lidové jednoty (CUP) s vypsáním voleb nesouhlasí, vládní koalice Společně pro ano (JXSí) se však k tomuto řešení přiklání. Premiér Carles Puigdemont se dosud stavěl k možnosti vypsat volby odmítavě, v jeho straně však podle médií začaly sílit hlasy, podle nichž volby pomohou uklidnit vyhrocený spor s Madridem.

V pondělí k jejich vypsání vyzvalo i sdružení katalánských podniků, podle něhož by volby ukončily současnou politickou nejistotu, která poškozuje ekonomiku. Nové volby podporují rovněž katalánské unionistické strany.

Vypsání voleb krizi nevyřeší

„Vypsáním voleb všechno nenapravíte,“ prohlásil španělský ministr spravedlnosti v rozhovoru s rozhlasovou stanicí RNE. S odkazem na deklaraci schválenou před dvěma týdny katalánským parlamentem dodal, že katalánské vedení „musí vyjasnit, zda vyhlásilo nezávislost, nebo ne, musí dodržovat zákony a musí respektovat soudní verdikty“.

Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont v čele protestu v Katalánsku.
Protestující ležící na zemi vedle protievropských hesel.

Catalá zároveň ocenil snahu premiéra Puigdemonta vysvětlit své postoje ve španělském Senátu. Horní parlamentní komora bude tento pátek schvalovat převzetí pravomocí katalánské vlády Madridem, které podle ministra může separatistické vedení regionu stále ještě odvrátit. Zatím není jisté, zda Puigdemont dorazí ve čtvrtek, kdy bude o uplatnění ústavního článku 155 debatovat senátní komise, či v pátek přímo na plénum před hlasováním. Podle španělské televize RTVE by se s ním v Senátu měl setkat buď premiér Mariano Rajoy či vicepremiérka Soraya Sáenzová.

„Nemám velká očekávání, že by se odehrálo něco, co se neudálo během posledních měsíců,“ odpověděl Catalá skepticky na otázku, zda se Puigdemont může v Senátu kvůli obavám z převzetí správy Katalánska vzdát jednostranného vyhlášení nezávislosti.

Mluvčí španělských socialistů, kteří zatím stejně jako liberální strana Ciudadanos omezení katalánské autonomie podporují, v úterý řekla, že v případě vypsání předčasných voleb by strana změnila stanovisko, pokud zároveň dojde k „úplnému odmítnutí jednostranné deklarace nezávislosti“. Vládní lidovci mají v Senátu dost hlasů, aby omezení autonomie prosadili sami, hledají však co nejširší podporu ostatních stran.

Dialog s Madridem

Katalánské vedení opakuje své výzvy k dialogu s Madridem, nezávislosti se však vzdát nehodlá a Puigdemont dosud neavizoval žádné ústupky, které by mohly odvrátit záměr Madridu převzít klíčové katalánské úřady. Na čtvrtek bylo svoláno mimořádné zasedání katalánského parlamentu, kde hodlají poslanci reagovat na plánovaný krok Madridu a budou řešit i jednostrannou deklaraci nezávislosti.

List La Vanguardia v úterý s odkazem na zdroje ze španělské vlády uvedl, že pokud Madrid převezme pravomoci katalánského kabinetu, Puigdemont a další ministři, které chce kvůli nedávnému referendu stíhat španělská prokuratura, sice ztratí své vládní funkce, ale nepřijdou o poslanecké mandáty, s nimiž jim zůstane imunita.

ČTK
  • 5Diskuse
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na Lidovky.cz