Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Katalánský expremiér musí v Madridu složit slib, jinak nebude europoslancem. Je ale na něj vydán zatykač

Svět

  7:11
Madrid - Padesátka španělských politiků má v pondělí v dolní komoře parlamentu v Madridu přísahat na španělskou ústavu, aby se mohli oficiálně stát europoslanci. Do Evropského parlamentu (EP) byl v květnových volbách zvolen i katalánský expremiér Carles Puigdemont, který žije v Belgii a doma je na něj vydán zatykač. Podle španělské volební komise se ale nestane europoslancem, pokud na přísahu nedorazí.

Katalánský premiér Carles Puigdemont foto: Reuters

Křeslo v EP získal i Puigdemont v exilu, při přebírání pověřovací listiny ho mohou zatknout

Španělská ústřední volební komise potvrdila minulý týden 54 zvolených europoslanců. Jsou mezi nimi i Puigdmont, Toni Comín, který je rovněž na útěku v Belgii, a Oriol Junqueras, který je přes rok a půl ve vazbě. Všichni tři jsou trestně stíhaní spolu s dalšími separatistickými politiky kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z října 2017.

Junquerasovi nejvyšší soud nepovolil účast na dnešním europoslaneckém slibu kvůli procesu, v němž je tento bývalý místopředseda katalánské regionální vlády obžalován ze vzpoury, za což mu hrozí až 25 let vězení. Soud v pátek ve svém zdůvodnění uvedl, že opatření je dočasné, dokud nebude v procesu s ním a dalšími 11 katalánskými politiky vynesen rozsudek. Proces skončil minulý týden a verdikt se očekává na podzim.

Pětice uvězněných katalánských separatistů si vyřídila formality v parlamentu, pak se vrátila do vazby

Puigdemontovi a Comínovi španělská ústřední volební komise zamítla minulý týden žádost o „okamžité předání“ euromandátů a rozhodla, že dnes musí přijet do Madridu. Podle španělských zákonů se mohou po zvolení stát europoslanci pouze v tom případě, že složí přísahu na španělskou ústavu.

Puigdemontovi právníci nicméně tvrdí, že katalánský expremiér se osobně přísahy v Madridu účastnit nemusí a že už zvolením europoslancem ve volbách získal imunitu. Stran osobní neúčasti na přísaze se odvolávají na případ z roku 1989, kdy se stal europoslancem kontroverzní podnikatel José María Ruiz-Mateos, který složil přísahu na ústavu v madridské nemocnici. I na něj byl tehdy vydán zatykač, a to kvůli hospodářským deliktům.

Podle dubnové zprávy právních expertů Evropského parlamentu (EP), kterou si nechal vypracovat předseda EP Antonio Tajani, nemá europoslanec imunitu, dokud nesplní podmínky stanovené pro získání euromandátu členskou zemí a dokud nezasedne ustavující zasedání EP. To se bude konat 2. července.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...