Katalánské separatistické strany sice nedávno přišly o absolutní většinu v parlamentu, nejsilnější formace Společně za Katalánsko (JxCat) a Republikánská levice Katalánska (ERC) však rezoluci prosadily společně s levicovým uskupením barcelonské starostky Ady Colauové. Rezoluce odsuzuje „zaujetí postoje krále Felipeho VI. a jeho zásahy do katalánského konfliktu“. Požaduje rovněž „zrušení instituce tak přebytečné a nedemokratické, jako je monarchie“.
Protestní bouře v Barceloně. Za nezávislost Katalánska demonstruje milion lidí![]() |
Král se během posledního roku od ilegálního katalánského referenda za samostatnost opakovaně vyslovil pro jednotu Španělska a jeho postoje kopírovaly stanoviska centrální vlády v Madridu rázně odmítající snahy o odtržení regionu.
Sánchez na čtvrteční večerní hlasování reagoval vzápětí. Rezoluci označil za „politicky nepřijatelnou“ a za „důsledek vychýlení separatistických skupin“. Vláda podle něho učiní právní kroky. Sánchez sice nespecifikoval, jaké, podle španělských médií by však mohlo jít zřejmě o podnět k ústavnímu soudu.
Podobně již vlády v Madridu naložily s předchozími dokumenty schválenými katalánským parlamentem, které nabourávaly integritu španělského státu.