4. října 2017 22:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Katalánský premiér kritizoval krále i předsedu vlády Španělska. Nabídl jednání

Katalánský premiér Carles Puigdemont ve středu v televizi kritizoval Madrid. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katalánský premiér Carles Puigdemont ve středu v televizi kritizoval Madrid. | foto: Reuters

BARCELONA Přístup španělského premiéra Mariana Rajoye k situaci v Katalánsku je nezodpovědný a král Felipe VI. zklamal Katalánce, když ve svém projevu kopíroval postoj vlády. V televizním vystoupení to ve středu prohlásil katalánský premiér Carles Puigdemont, podle něhož je vedení autonomního Katalánska ochotno vést zprostředkovaná jednání s Madridem.

Z cesty k nezávislosti ale Katalánsko neustoupí a bude se řídit výsledky referenda, dodal.

Katalánský parlament by mohl už v pondělí vyhlásit nezávislost regionu na základě výsledků referenda, v němž se podle neoficiálních údajů více než dva miliony lidí, respektive 90 procent zúčastněných voličů, vyslovily pro nezávislost.

„Moje vláda z našeho závazku neustoupí ani o milimetr,“ prohlásil ve středu Puigdemont, aniž se zmínil o možnosti vyhlásit nezávislost už v pondělí. Naproti tomu nabídl Madridu jednání za účasti nezávislé třetí strany, která by jej zprostředkovala.

Studenti se účastní protestu dva dny po zakázaném referendu o nezávislosti v...
Studenti zabalení v katalánské vlajce kráčí ulicí.

Postoj Madridu, který odmítá jakékoli návrhy související s odtržením Katalánska a výsledky referenda neuznává, je podle něho nezodpovědný a vyústil v násilné okolnosti nedělního referenda, při němž bylo zraněno na 900 lidí. Ve stejném duchu jako přístup vlády se nesl rovněž úterní projev krále, dodal Puigdemont.„Takhle ne. Zklamal jste většinu Katalánců,“ vzkázal katalánský premiér králi.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz