Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Katalánský premiér kritizoval krále i předsedu vlády Španělska. Nabídl jednání

Svět

  22:02
BARCELONA - Přístup španělského premiéra Mariana Rajoye k situaci v Katalánsku je nezodpovědný a král Felipe VI. zklamal Katalánce, když ve svém projevu kopíroval postoj vlády. V televizním vystoupení to ve středu prohlásil katalánský premiér Carles Puigdemont, podle něhož je vedení autonomního Katalánska ochotno vést zprostředkovaná jednání s Madridem.

Katalánský premiér Carles Puigdemont ve středu v televizi kritizoval Madrid. foto: Reuters

Z cesty k nezávislosti ale Katalánsko neustoupí a bude se řídit výsledky referenda, dodal.

Katalánský parlament by mohl už v pondělí vyhlásit nezávislost regionu na základě výsledků referenda, v němž se podle neoficiálních údajů více než dva miliony lidí, respektive 90 procent zúčastněných voličů, vyslovily pro nezávislost.

Vyhlásí Katalánsko nezávislost? Parlament rozhodně v pondělí

„Moje vláda z našeho závazku neustoupí ani o milimetr,“ prohlásil ve středu Puigdemont, aniž se zmínil o možnosti vyhlásit nezávislost už v pondělí. Naproti tomu nabídl Madridu jednání za účasti nezávislé třetí strany, která by jej zprostředkovala.

Studenti se účastní protestu dva dny po zakázaném referendu o nezávislosti v...
Studenti zabalení v katalánské vlajce kráčí ulicí.

Postoj Madridu, který odmítá jakékoli návrhy související s odtržením Katalánska a výsledky referenda neuznává, je podle něho nezodpovědný a vyústil v násilné okolnosti nedělního referenda, při němž bylo zraněno na 900 lidí. Ve stejném duchu jako přístup vlády se nesl rovněž úterní projev krále, dodal Puigdemont.„Takhle ne. Zklamal jste většinu Katalánců,“ vzkázal katalánský premiér králi.

Autor: