26. října 2017 17:16, aktualizováno  17:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Katalánský premiér předčasné volby nevyhlásil. Nedostal záruky od Madridu

Katalánský premiér Carles Puigdemont ve středu v televizi kritizoval Madrid. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katalánský premiér Carles Puigdemont ve středu v televizi kritizoval Madrid. | foto: Reuters

BARCELONA Katalánský premiér Carles Puigdemont ve čtvrtek oznámil, že zvažoval vyhlášení předčasných regionálních voleb, aby zamezil omezení autonomie Katalánska. Neudělá to ale prý proto, že nedostal dostatečné záruky ze španělské metropole Madridu, že vyhlášení voleb k řešení sporu pomůže.

Podle deníku El Periódico Puigdemont také uvedl, že je nyní na katalánském parlamentu, aby rozhodl, zda vyhlásí nezávislost. Katalánský parlament zasedá ve čtvrtek, hlasovat by ale měl v pátek.

„Snažil jsem se získat záruky pro vyhlášení těchto voleb, ale nedostal jsem odpověď od PP (španělská vládní Lidová strana), která to využila ke zvýšení napětí,“ uvedl katalánský premiér. Dodal, že aplikace ústavního článku 155 k omezení autonomie, kterou se chystá v pátek schválit španělský Senát, je „nespravedlivá“ a „nezákonná“.

Katalánci demonstrují v ulicích Barcelony.
Katalánští protestující stojí na barcelonské hlavní třídě a demonstrují proti...

Plenární zasedání katalánského parlamentu bylo kvůli Puigdemontovu projevu odloženo o hodinu, na 18:00. Premiérovo prohlášení bylo očekáváno už ve 13:30, pak bylo dvakrát odloženo. Už v poledne se začaly objevovat kritické hlasy z řad radikálních separatistů, kteří označovali vyhlášení předčasných voleb za zradu a vyzývali k demonstracím za samostatnou katalánskou republiku. O záměru vyhlásit volby informoval podle španělského deníku El País Puigdemont dopoledne poslance katalánského parlamentu z vládní koalice Společně pro ano (JXSí).

Ve čtvrtek zasedá rovněž komise španělského Senátu, která projednává návrh španělské vlády na omezení autonomie. Vystoupila před ní místopředsedkyně španělské vlády Soraya Sáenzová, která hájí vládní návrh a Puigdemontovi vyčetla, že nebyl ochoten k dialogu. Připomněla, že nepřijel ani před tuto komisi, kam byl pozván. Katalánský premiér ale místo sebe pověřil jednáním zástupce katalánské vlády v Madridu Ferrana Mascarella.

Mascarell v podvečer však musel opustit senátní sál, kde se o omezení autonomie jedná. Podle deníku El Periódico tak učinil poté, co vládní lidovci odmítli jeho přítomnost před komisí. Mluvčí lidovců José Manuel Barreiro zdůvodnil toto rozhodnutí tím, že katalánská vláda neprojevila dostatečnou „úctu k horní komoře parlamentu“, když neposlala na jednání komise člena vlády.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz