Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Evropo, probuď se.‘ Katalánští separatisté svolali ‚masovou‘ demonstraci do Bruselu

Katalánská demonstrace (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katalánská demonstrace (ilustrační foto) | foto: Reuters

BARCELONA Dvě velké separatistické organizace z Katalánska svolaly na 7. prosince do Bruselu velkou demonstraci pod heslem Evropo, probuď se! Pomoz Katalánsku! Cílem je protestovat proti krokům španělské vlády, která koncem října dočasně převzala přímou správu Katalánska kvůli snahám jeho vedení o nezávislost.

Podle organizátorů demonstrace je nyní ohrožena demokracie nejen ve Španělsku, ale i v celé Evropské unii, informoval ve čtvrtek katalánský deník La Vanguardia.

Místopředsedové organizací Katalánské národní shromáždění (ANC) a Ómnium Agustí Alcoberro a Marcel Mauri ve čtvrtek na tiskové konferenci mimo jiné uvedli, že očekávají masovou účast. Manifestace podle nich bude největší za několik posledních let. Doufají, že přijede „mnohem více než 10 000 lidí“. Alcoberro uvedl, že ANC už pro účastníky akce objednalo pět charterových letů.

„Pojedeme ukázat, že to, co se děje v Katalánsku, není jen naše vnitřní věc,“ uvedl Mauri. Podle něj chtějí EU vysvětlit, že „v ohrožení je demokracie ve Španělsku i v celé Evropě“. Představitelé unijních institucí se v předchozích týdnech opakovaně vyjádřili, že podporují jednotu Španělska a že katalánský problém musí vyřešit Madrid spolu s Barcelonou.

Prosincová manifestace se má konat v centru Bruselu, kde sídlí Evropská komise a další unijní instituce. Účastnit se jí podle organizátorů budou i někteří europoslanci a také členové sesazené katalánské vlády, včetně jejího předsedy Carlese Puigdemonta. Ten spolu se čtyřmi exministry čeká v Bruselu na rozhodnutí belgického soudu o vydání do Španělska k trestnímu stíhání kvůli obvinění ze vzpoury. Té se podle Madridu katalánští politici dopustili snahami o nezávislost Katalánska.

Demonstranti v Barceloně, kteří žádají propuštění katalánských politiků.
Lidé s katalánskou vlajkou na demonstraci za propuštění katalánských politiků.

Alcoberro a Mauri stojí nyní v čele organizací ANC a Ómnium, protože lídři těchto skupin jsou od poloviny října ve vazbě. Od začátku listopadu je ve vyšetřovací vazbě i osm katalánských exministrů.

Demonstrace 7. prosince se má konat přesně měsíc poté, co do Bruselu přijelo na 200 katalánských starostů, kteří před sídlem Evropské komise demonstrovali za propuštění katalánských politiků ze španělského vězení.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...