26. října 2017 17:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Katar začne vojensky spolupracovat i s Ruskem. Důvodem je tlak ze strany Rijádu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Rusko a Katar chtějí posílit ekonomické vztahy, řekl Lavrov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rusko a Katar chtějí posílit ekonomické vztahy, řekl Lavrov. | foto: Reuters

DAUHÁ Katar a Rusko podepsaly dohodu o vojenské spolupráci. Ve čtvrtek to uvedlo katarské ministerstvo obrany. Skupina arabských států kolem Saúdské Arábie s Katarem v červnu kvůli údajné podpoře terorismu přerušila diplomatické styky. Katar obvinění odmítá a snaží se posílit vztahy s dalšími zeměmi. Vojensky již delší dobu spolupracuje se Spojenými státy a Tureckem.

Dohodu uzavřel během středeční návštěvy v Dauhá ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který jednal se svým katarským protějškem Chálidem bin Muhammadem Attijou a emírem šajchem Tamimem bin Hamadem Sáním. Podle Moskvy šlo o první návštěvu, jakou kdy v Kataru vykonal ruský ministr obrany.

„Oba ministři podepsali dohodu o vojenské spolupráci,“ stojí v prohlášení katarského ministerstva. Podepsali i memorandum o spolupráci v protivzdušné obraně a v dodávkách zbraní, dodalo ministerstvo bez dalších podrobností.

Rusko a Katar hodlají také posílit ekonomické vztahy, řekl během návštěvy Dauhá z konce srpna ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Rusko a Katar patří mezi hlavní světové producenty zemního plynu a ropy.

Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty na počátku června přerušily s Katarem diplomatické styky a vyhlásily proti němu dopravní a obchodní blokádu. Dauhá pak dostalo ke splnění požadavky, které zahrnovaly ukončení podpory údajných teroristů, přerušení kontaktů s Íránem a zrušení turecké vojenské základny, kterou Katar hostí na svém území.

Podle některých analytiků je za konfliktem obava Saúdské Arábie o její dominantní postavení v regionu, které Katar začal v poslední době ohrožovat. V Kataru sídlí i velitelství americké armády pro Blízký východ, z kterého mezinárodní koalice vedená Spojenými státy koordinuje bombardování radikálů z Islámského státu v Sýrii.

ČTK
  • 4Diskuse

Najdete na Lidovky.cz