Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
21. dubna 2018 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Katolická církev školí nové exorcisty, v Římě se sešlo 250 zájemců

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Na okraji Říma začal v pondělí týdenní kurz, který má vyškolit pro katolickou církev nové exorcisty. Seminář se pod záštitou Sacerdos institutu v tomto roce pořádá už po třinácté. Praktika, která je tradiční součástí řady církví, budí mezi veřejností rozpaky.

Letošní ročník semináře navštíví zhruba 250 účastníků. Hlavním tématem nebude podle organizátorů pouze teologie a výklad Bible, ale také průřez dalšími obory. Mezi tématy se tak mimo jiné objeví také právo, lékařství nebo sociologie. O semináře je velký zájem, kromě počtu účastníků o to svědčí také široké mezinárodní zastoupení. Letos se na semináři potkají účastníci z padesáti zemí světa.

Semiáře jsou kromě kněží otevřené také pro laickou veřejnost, podmínky jsou ale přísné. Každý žadatel musí k přihlášce dodat motivační dopis a také schvalovací zprávu od biskupa pod kterého spadá jeho obec. Cena je 300 euro a kurzy probíhají v Italštině.

Vymítání ďábla může být nebezpečné

Praktika vymítání ďábla je součástí křesťanské tradice a její původ se symbolicky datuje až k Novému zákonu a skutkům Ježíše Krista, v současné době ale vzbuzuje u veřejnosti nedůvěru.

BBC například v únoru popsala případ mladé ženy z Nikaragui, u které vymítačské praktiky vedly až ke smrti. Katolická církev se brání. Podle oficiálních zdrojů je možné k takovému typu exorcismu přistoupit pouze na přímé povolení biskupa a při striktním dodržování předpisů.

Exorcismus je mezi věřícími stále vyhledávanější

Vymítání ďábla ale není specialitou jen Latinské Ameriky. Časté je také v Evropě. Italský duchovní Friar Beningo Palilla uvedl letos v únoru v rozhovoru pro Vatikánské rádio, že podle jeho mínění se v Itálii objeví každý rok zhruba 500 000 případů, které tento zásah vyžadují.

Letos v lednu se také dostal do Vatikánu požadavek na navýšení počtu exorcistů z tradičně katolického Irska. Kněz Pat Collins tehdy upozorňoval, že poptávka po pomoci exorcistů v Irsku exponenciálně roste. „To, s čím se v zoufalství potkávám jsou lidé, kteří ve svých hlavách věří – ať už správně, nebo špatně- že jsou postižení zlým duchem,“ uvedl tehdy pro list The Irish Catholic.

Česko není výjimkou

Podobný trend potvrdil také český duchovní Petr Jan Vinš. Na konferenci v Polsku v září 2017 řekl: „Poptávka po exorcismu je obrovská. V naprosté většině případů se však jedná z medicínského hlediska o nemoc, nikoliv o skutečné posednutí ďáblem.“ V České Republice v současné době pracuje okolo deseti profesionálních kněží speciálně vyškolených k této činnosti.

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...