21. srpna 2012 10:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kauce za Ratha je přiměřená jen naoko, píší Slováci

David Rath jde k jednání soudu o propuštění z vazby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath jde k jednání soudu o propuštění z vazby. | foto: ČTK

BRATISLAVA Čtrnáct milionů korun jako kauce za propuštění Davida Ratha z vyšetřovací vazby je na první pohled přiměřená suma, aby bývalému hejtmanovi zabránila uprchnout do zahraničí před možným odsouzením. Ale jen na první pohled, napsal dnes slovenský list Sme.

Stačí si vzpomenout, že v krabici na víno, s níž policie Ratha chytila, měl být úplatek sedm milionů korun a že ho už policisté stihli obvinit z přijetí dalších úplatků ve výši devíti milionů. To už je dohromady více než stanovená kauce. Jde přitom jen o podezření, které policie dotáhla k obvinění.

ČTĚTE TAKÉ:

Rathovu dvacetiletou veřejnou kariéru od šéfa lékařských odborů po mocného muže sociální demokracie vždy provázela podezření z nepoctivého obohacování se. V porovnání s majetkem, který takto nejspíš nashromáždil, není 14 milionů právě mnoho. Zejména, když tato částka může člověku, jenž si vždy potrpěl na luxus, pomoci nenastoupit do vězení. Nemluvě o zametání stop, ke kterému by měl stále vlivný politik na svobodě dostatek příležitostí.

Soud nezvážil široké okolí politika

Nic na tom nemění skutečnost, že Rathův majetek je formálně zablokovaný soudem. Ze zneužívání veřejných peněz mělo užitek celé okolí tohoto politika, od rodinných příslušníků přes milenku a blízké spolupracovníky až po lidi z obce, v níž bydlel a kterou zahrnoval (cizími) penězi. Je divné, že soud nezvážil, odkud by mohly pocházet finance, které poslouží jako Rathova kauce. Varovat ho přitom dostatečně měl i seznam těch, co se soudu za Ratha zaručili. Je na něm dost lidí, k nimž by se lépe hodila role spoluviníků. Museli totiž Rathův způsob nakládání s veřejnými penězi dobře znát, protože z něho přímo či nepřímo sami těžili.

Záruka kardinála Duky

Vrchol absurdity je odůvodnění jednoho z ručitelů, osobního asistenta českého kardinála Dominika Duky, který prý podepsal záruku, protože si vzpomněl, jak rodiny zatčených trpěly za komunismu. A kvůli lítosti, kterou pocítil vůči utrápené manželce politika.

Když pomineme, že je nebetyčná hloupost a nehoráznost jakkoliv srovnávat vyšetřovací vazbu nepoctivého politika s osudem politických vězňů diktatury, skutečně si farář z Rathovy domovské vesnice myslí, že manželka mohla nevědět, co její manžel dělá a z čeho pochází jejich rodinné bohatství?, uzavřel list Sme.

Lidovky.cz, ČTK