Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza Gorila: vyšetřování obří korupční aféry je na mrtvém bodě

Svět

  12:27
BRATISLAVA - Slovenská policie nepokročila ve vyšetřování korupční aféry Gorila, která vyvolala v zemi četné demonstrace a která ovlivnila i kampaň před loňskými parlamentními volbami. Kriminalistům se nepodařilo prokázat podezření z machinací při plánované privatizaci bratislavského letiště, stíhání proto zastavili. Speciální prokuratura o víkendu informovala, že zastaveno bude také vyšetřování údajného podplácení poslanců slovenského parlamentu. Policie v souvislosti s aférou prověřuje ještě další případy, podle dostupných informací ale nikdo nebyl obviněn.

Kauza Gorila. foto: ČTK

Kauza propukla na Slovensku koncem roku 2011, kdy byl na internetu zveřejněn spis, popisující údajné uplácení politiků a vysokých úředníků finanční skupinou Penta (více o korupčním skandálu na Slovensku čtěte ZDE). Ta si tímto způsobem v letech 2005 a 2006 za vlády premiéra Mikuláše Dzurindy prý zajistila vliv na privatizaci a na chod některých podniků. Pravdivost informací ze spisu, jenž údajně pochází od tajné služby, dosud ovšem nikdo nepotvrdil. Penta protizákonné jednání dlouhodobě popírá.

K TÉMATU:

Vyšetřování připravovaného prodeje akcií bratislavského letiště souviselo s údajným vydíráním tehdejšího ministra dopravy Pavola Prokopoviče. Exministr už dříve nátlak na svou osobu ovšem popřel. Členem vítězného konsorcia na koupi kontrolního balíku akcií největšího slovenského letiště byla i Penta, z privatizace nakonec ale sešlo.

Podezření z uplácení poslanců se zase týkalo hlasování parlamentu o zákonech upravujících podnikání ve zdravotnictví, ve kterém se také angažuje Penta. Návrhy zákonů prosadila tehdejší menšinová vláda díky podpoře nezávislých poslanců. I tato stíhání budou podle prokuratury zastavena.

Zvláštní vyšetřovací tým v souvislosti s aférou prověřuje i další transakce, na které poukázal materiál zveřejněný na internetu. Údajně jde o prověření korupce v souvislosti se zakázkami několika podniků.

Slepá ulička

Slovenská média už dříve upozornila, že i vzhledem k velkému časovému odstupu od údajných machinací popsaných ve spisu Gorila bude pro policii obtížné prokázat případná nekalá jednání. Vyšetřování údajného vydíraní exministra Prokopoviče slovenský list Hospodárske noviny zase označil za chybné. Podle deníku bylo od začátku zřejmé, že tento případ vede do slepé uličky.

Třetí protest Gorila v Bratislavě (únor 2012)

Aféra Gorila vyvolala na Slovensku rozsáhlé demonstrace proti korupci v politice. Kauza podle politologů v předčasných parlamentních volbách z loňského roku uškodila zejména Dzurindově straně SDKU-DS, která ztratila mnoho voličů. Dzurinda se pak stáhl z vedení této pravicové strany, křeslo poslance parlamentu si ale ponechal.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat