Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kauza NoW: Cameronův mluvčí byl ve vazbě

 Andy Coulson  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andy Coulson | foto: Reuters

LONDÝN Policie v pátek vyslýchala Andyho Coulsona, bývalého mluvčího britského premiéra Davida Camerona. Coulson, který je vyšetřován kvůli odposlechům, jež praktikoval bulvární list News of the World (NoW), strávil na policii několik hodin.

Zatčen byl také znovu bývalý reportér NoW Clive Goodman, jehož odposlechy stály před šesti lety u zrodu celé aféry. Později policie oznámila, že byla zatčena ještě třetí osoba.

Coulson byl šéfredaktorem tohoto bulvárního nedělníku v letech 2003 až 2007, kdy skandál propukl poprvé. Cameron na tiskové konferenci řekl, že mu dal druhou šanci, když ho hned v roce 2007 přijal nejprve jako svého hlavního mediálního poradce a po vyhraných volbách loni v květnu jako ředitele komunikace na Downing Street. Pod tlakem rostoucího skandálu Coulson z této funkce letos v lednu odstoupil.

Cameron řekl, že má plnou zodpovědnost
"Druhá šance nefungovala a Andy Coulson musel znovu rezignovat," prohlásil Cameron. Zároveň řekl, že také přijímá "plnou odpovědnost" za to, že ho přijal.

BULVÁR SKONČIL

Kromě špiclování v politických kruzích si novináři týdeníku News of the World údajně najímali soukromé detektivy i na odposouchávání rodin padlých britských vojáků a obětí teroristických útoků. Nová fakta několikaleté kauzy se provalila tento týden. Více se dočtete v článku Praktiky bulváru šokují Británii. Schází se parlament

Bulvární týdeník News of the World

Mluvčí policie sdělil, že třiačtyřicetiletý Coulson byl zatčen kvůli podezření ze spiknutí s cílem odposlouchávat komunikaci a korumpovat. Tento týden se také objevily informace o tom, že Coulson jako šéfredaktor NoW přinejmenším věděl o tom, že se policistům ilegálně vyplácely vysoké částky za informace. Před soudem, kde loni vypovídal v jiné souvislosti, to pod přísahou popřel.

V pátek večer byl po výslechu propuštěn. Novinářům neřekl, zda byl z něčeho formálně obviněn. Pouze sdělil, že by toho chtěl říci opravdu hodně, ale bylo mu doporučeno se nevyjadřovat.

Novinář, který stál na začátku kauzy, je vyšetřovaný kvůli korupci
V pátek časně ráno byl také zatčen bývalý královský zpravodaj NoW Clive Goodman, který strávil v roce 2007 čtyři měsíce ve vězení kvůli tomu, že si najal soukromého detektiva Glenna Mulcaira a nechal odposlouchávat hlasové schránky členů královské rodiny a jejího personálu.

Kvůli jeho aféře tehdy odešel Coulson z šéfredaktorského místa v NoW. Tvrdil však, že šlo o izolovaný případ, o kterém nevěděl a za který přijal odpovědnost automaticky jako šéfredaktor.

Goodman je tentokrát vyšetřován kvůli korupci, tedy také za údajné platby policistům za informace.

Domovní prohlídky
Policie nezveřejnila jméno třetího zatčeného muže, pouze věk. Je mu 63 let a zadržen byl v Surrey pro podezření z korupce. Dům byl prohledán. Podle britských médií policisté prohledávali i Coulsonův dům, stejně jako Goodmanův dům v jižním Londýně. Policie také prohledávala kvůli Goodmanovi redakci dalšího bulvárního nedělníku Daily Star Sunday, pro který nyní Goodman pracuje.

Podle Daily Star Sunday strávili detektivové v redakci dvě hodiny a odnesli si disk se záznamem aktivity na Goodmanově počítači. "Policisté uvedli, že provádějí tyto rutinní kontroly všude, kde Goodman pracoval od odchodu z NoW," uvedl list v prohlášení.

Podle něj nic neukazuje na to, že by se Goodman dopustil ve službách Daily Star Sunday čehokoli nekalého.

Nedotčená Rebeka Brooksová
News of the World vyjdou v neděli naposledy poté, co jejich zrušení ve čtvrtek nečekaně oznámil James Murdoch, syn tiskového magnáta Ruperta Murdocha, kterému list patří. V posledním čísle chtěl Murdoch nabídnout zdarma reklamní místo charitativním organizacím. Podle listu The Guardian řada z nich to ale odmítla, včetně tak známých skupin, jako je Armáda spásy, Oxfam, Care International a Barnardo´s.

News of the World je součástí společnosti News International, která sdružuje všechny Murdochovy britské tituly a kterou vede Rebeka Brooksová.

Ta byla šéfredaktorkou nedělníku do roku 2003, tedy v době, kdy probíhala řada odposlechů. Mezi zaměstnanci NoW vyvolalo pobouření, že si přesto svou funkci podržela, zatímco oni přijdou o práci, i když nemají s odposlechy nic společného.

Náhrada za nedělník? Nedělní vydání The Sun
Při setkání se zaměstnanci NoW Brooksová potvrdila, že ve své funkci zůstává. Vedení News International ale oznámilo, že již nepovede interní vyšetřování celého skandálu. Brooksová také přislíbila, že bude rychle rozhodnuto o náhradě NoW. Nejspíše další bulvární list The Sun, který patří Murdochovi, bude vycházet i v neděli.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...