Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Jsem důchodce, promluvil bývalý vládce Kazachstánu. Protestující označil za viníky vražd a pogromů

Bývalý kazachstánský prezident Nursultan Nazarbajev (18. ledna 2022) foto: Reuters

Bývalý kazachstánský prezident Nursultan Nazarbajev v úterý poprvé od krvavých nepokojů ze začátku ledna promluvil k veřejnosti. V poselství k národu uvedl, že zůstává v Kazachstánu. Popřel také jakékoliv konflikty mezi vládnoucí elitou. Sám sebe označil za důchodce. Při protestech, které mířily i proti Nazarbajevovi a jeho rodině, zemřelo nejméně 225 lidí.
  21:59

Nazarbajev, jenž zemi bohaté na ropu vládl tři desetiletí, ve videonahrávce uvedl, že jeho nástupce Kasym-Žomart Tokajev má „veškeré pravomoci“. Prezidentský úřad mu Nazarbajev předal v roce 2019.

„V rámci elity tedy nedochází k žádnému konfliktu nebo konfrontaci,“ dodal a odsoudil „nepodložené fámy“ na toto téma.

Tokajev převzal během nepokojů Nazarbajevovu funkci předsedy bezpečnostní rady, ačkoliv tuto pozici měl bývalý prezident zastávat doživotně. Podle agentury Reuters tím skončil jejich faktický mocenský tandem. 

Na vedoucích funkcích ve veřejném sektoru nebo ve státních společnostech následně skončila řada Nazarbajevových příbuzných.

„Jsem důchodce a v současné době si užívám zaslouženého odpočinku v hlavním městě Kazachstánu. Nikam jsem neodešel,“ reagoval Nazarbajev na mediální informace, podle nichž během nepokojů se svou rodinou opustil tuto středoasijskou zemi.

V souvislosti s nepokoji Nazarbajev řekl, že cílem protestujících bylo zničit celistvost země a základy státu. „Tato tragédie se stala poučením pro nás všechny. Je důležité zjistit, kdo všechny tyto pogromy a vraždy organizoval,“ dodal exprezident.

Při nepokojích, kvůli kterým se Tokajev obrátil se s žádostí o pomoc na spojence z Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) v čele s Ruskem, zahynulo podle oficiálních údajů nejméně 225 lidí. Vypálena či jinak zničena byla řada veřejných budov. 

Hněv demonstrantů mířil z velké části proti samotnému Nazarbajevovi a jeho rodině, která si podle kritiků korupčními praktikami přivlastnila většinu bohatství země.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!