Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kazachstán zachvátily lidové nepokoje, prezident žádá okolní státy o pomoc. Autokratický režim se otřásá v základech

Svět

  10:37aktualizováno  23:03
Kazachstán zažívá největší krizi za dobu své nezávislosti. V zemi považované za vzor stability ve Střední Asii vypukly mohutné nepokoje proti zdražení LPG. V Almaty agresivní dav vpadl do budovy radnice. Úřady v reakci vypnuly internet a telefonické spojení. Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev vyhlásil výjimečný stav v celé zemi a požádal o pomoc postsovětské státy, které vyšlou mírové jednotky

Tokajev ve středu večer vystoupil v televizi a v projevu k národu prohlásil, že zůstane v hlavním městě Nur-Sultan, ať se bude dít cokoliv. V době výjimečného stavu platí zákaz nočního vycházení od 23:00 do 07:00.   Tokajev vystoupil poté, co si střety s demonstranty vyžádaly oběti na životech v řadách pořádkových sil. Podle ministerstva vnitra během nepokojů v několika regionech země zemřelo 8 členů bezpečnostních složek a dalších 317 jich utrpělo zranění.

Hlava státu hovoří o „teroristické hrozbě“ a oznámil, že požádal prezidenty států Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB), aby mu pomohli potlačit nepokoje v jeho zemi.  Lídři vojenské aliance rozhodli, že do Kazachstánu zmítaného nepokoji pošlou na omezenou dobu mírové jednotky, které mají pomoci situaci v zemi stabilizovat. ODKB v čele s Ruskem tvoří několik států někdejšího Sovětského svazu. 

Tokajev také řekl, že přebírá funkci předsedy bezpečnostní rady a že hodlá v této funkci postupovat „s maximální tvrdostí“ poté, co si střety s demonstranty vyžádaly oběti na životech v řadách pořádkových sil. 

Prezident podle agentury TASS také přislíbil politickou transformaci země a postupné reformy. „Pozornost vzbuzuje vysoká organizovanost výtržnických živlů. Svědčí to o pečlivě promyšleném plánu spiklenců, kteří jsou finančně motivováni,“ řekl Tokajev. V médiích se dříve objevily nepotvrzené informace, že vládnoucí elity údajně začínají opouštět zemi.

Ve středu do budovy radnice v Almaty vtrhl agresivně naladěný dav čítající asi 3 000 mužů. Policisté v přibližně polovičním počtu předtím ustoupili k bývalé rezidenci prezidenta vzdálené několik desítek metrů od radnice. Dav později podle svědků obsadil i rezidenci hlavy státu.

V Kazachstánu vypukly mohutné nepokoje proti zdražení zkapalněného ropného plynu (LPG). (5. ledna 2022)

„Policisté, kteří se pokoušeli zadržet útok demonstrantů, se pokoušejí utéci, demonstranti je mlátí. Policejní vozy, které byly rozmístěny v okolí radnice, odjely. Nad budovou se valí černý kouř,“ vylíčil zpravodaj. 

Podle očitých svědků jsou v okolí slyšet výstřely, z radnice stoupá černý dým. Demonstranti několik policistů zbili a strážcům pořádku odebírají obušky, zábleskové granáty, přilby a plastové štíty.

V Almaty vzplála budova prokuratury

V Almaty vzplála i budova městské prokuratury a místní pobočka vládnoucí strany Nur-Otan (Světlo vlasti). Podnikatelské sdružení hlásí případy útoků na banky, obchody a restaurace. 

Demonstranti podle ministerstva vnitra zaútočili na vládní budovy i ve dvou dalších městech na jihu Kazachstánu. Policie použila vodní dělo proti davu před radnicí v Aktobe na západě země.

Policie v Almaty zatkla více než 200 lidí a několik desítek policistů utrpělo zranění. Velitelství policie uvedlo, že ve středu města pokračuje operace k zajištění pořádku, a vyzvalo obyvatele, aby zůstali doma, motoristé se mají centru vyhnout. Lékařské ošetření vyhledalo 190 lidí, včetně 137 policistů. Čtyři desítky lidí hospitalizovali, z toho sedm je na jednotkách intenzivní péče, včetně čtyř policistů.

Úřady v největších městech začaly blokovat internet a a telefonické spojení. Weby místních médií jsou ze zahraničí nedostupné. 

„Kazaši žijící v cizině uvádí, že mají problém spojit se s příbuznými v Nur-Sultanu a Almaty, a to ať už telefonicky, anebo prostřednictvím populárních aplikací,“ napsal Interfax.

Kreml: O pomoc nás nikdo nepožádal

Rusko míní, že Kazachstán si vyřeší své problémy sám, o pomoc Moskva požádána nebyla. „Jsme přesvědčeni, že naši přátelé mohou sami vyřešit své vnitřní problémy,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury RIA Novosti a vyzval nedovolit vnější vměšování.  

Bílý dům, generální tajemník OSN a EU v souvislosti s narůstajícími nepokoji v Kazachstánu vyzvali kazašskou vládu i protestující, aby se zdrželi násilí. České ministerstvo zahraničí dnes v souvislosti s dramatickým vývojem vydalo upozornění pro cesty do Kazachstánu.

Agentura TASS popřela zprávy, že společnost Aeroflot ruší lety do Kazachstánu. „Aeroflot nic nezrušil. Letiště fungují normálně,“ napsala agentura s odvoláním na nejmenovaný zdroj z letecké branže. Ruská vesmírná agentura Roskosmos pokládala za vhodné ujistit, že na kosmodromu Bajkonur panuje klid.

Protesty vypukly 2. ledna ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na zkapalněný zemní plyn (LPG), na který jezdí většina obyvatel. Ceny paliva se zdvojnásobily na 120 tenge (asi šest korun). Následně se demonstrace rozšířily do dalších měst a vedly k odvolání vlády prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem.

Kazašská televize ve středu informovala o zatčení ředitele závodu na zpracování plynu a dalšího úředníka v Mangyšlacké oblasti, kde se nachází město Žanaozen. Podle tohoto zdroje jsou obvinění, že „bezdůvodně zvýšili cenu plynu“, což „vedlo k masovým protestům po celé zemi“.

Prezident již dříve vyhlásil dvoutýdenní výjimečný stav v Almaty a několika regionech kolem metropole, během nějž platí například noční zákaz vycházení, shromažďování, prodeje zbraní, střeliva a alkoholu. Nové přechodné vládě nařídil, aby usměrnila ceny paliv stejně jako ostatního „společensky významného“ zboží.

Konec stability?

V největší a nejbohatší ze středoasijských republik, která je dvakrát větší než Německo s Francií a Španělskem dohromady, jsou veřejné protesty velmi vzácné - a také nezákonné, pokud je organizátoři v předstihu nenahlásí. Veřejný život je přísně kontrolovaný a parlament se obejde bez opozice.

Kasym-Žomart Tokajev v prezidentském úřadu v roce 2019 vystřídal Nursultana Nazarbajeva, který byl u moci téměř třicet let. Někdejší komunistický aparátčík, který v roce 2010 dostal oficiální titul vůdce národa, podle analytiků nadále drží moc pevně v rukou. Stále je předsedou vlivné bezpečnostní rady a šéfem vládní strany.

Protesty proti cenám LPG otřásly obrazem bývalé sovětské republiky jako politicky stabilní a přísně kontrolované země, který za tři desetiletí své nezávislosti využila k přilákání stovek miliard dolarů zahraničních investic do svého ropného průmyslu. Experti připomínají, že kolébka dnešních protestů, město Ženaozen, se v roce 2011 stala dějištěm krvavého zákroku proti stávce na tamních ropných polích.

Podle některých pozorovatelů už nejde jen o ekonomické požadavky, demonstranti cílí na reformu autokratického režimu. „Lidé chápou, že už nejde jen o cenu LPG, to byl jen vedlejší projev. Jde jim o změnu politického režimu v Kazachstánu: aby Nursultan Nazarbajev přišel o moc a prezident Tokajev odešel z funkce,“ řekl ruskému deníku Novaja Gazeta novinář a aktivista Lukpan Achmedjarov, podle nějž demonstranti požadují vytvoření přechodné vlády a vyhlášení svobodných voleb. 

Almaty (červená značka), Nur-Sultan (bývalá Astana, zelená značka) a Žanaozen (modrá značka)

Almaty (červená značka), Nur-Sultan (bývalá Astana, zelená značka) a Žanaozen (modrá značka)

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!