Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kazachstán zuří. Sportovcům zahráli omylem hymnu z Borata

Svět

  12:09
KUVAJT - Trapas mezinárodních rozměrů se podařil organizátorům Velké ceny ve sportovní střelbě v Kuvajtu. Při předávání medaile kazašské sportovkyni, doprovázeném státní hymnou, omylem pustili do tlampačů píseň z parodického filmu Borat. Film v Kazachstánu považují za brutální útok na kazašskou národní hrdost.

Svérázný Kazach Borat.

Parodickou "hymnu" organizátoři odehráli celou a shromáždění kazašští sportovci museli ceremoniál protrpět až do konce. Vedení kazašské výpravy ještě před začátkem sportovního klání zjišťovalo, zda je státní hymna organizátorům k dispozici a byli prý ujištěni, že ano, píše ČTK. Později se však ukázalo, že si popěvek bez dalšího ověřování zkopírovali z internetu.

Kazachstán trvá na omluvě
Posměšnou písní vzdali kuvajtští činovníci hold vítězné kazašské střelkyni. To na kazašském ministerstvu zahraničí vyvolalo poprask a úřady trvají na oficiální omluvě. Kazašská delegace si okamžitě důrazně stěžovala, odpovědi se ale zatím nedočkala.

Satirický snímek z roku 2006 vyobrazil Kazachstán jako zaostalou, nedemokratickou zemi plnou středověkých přežitků, v níž je oblíbeným místním nápojem fermentovaná koňská moč, kde letadla řídí jednoocí piloti a homosexuálové musejí nosit modré klobouky. Součástí filmu je i fiktivní kazašská hymna, v níž se pěje o "šlechetných kazašských prostitutkách".

Nečekaná reklama
Cohenův film Borat se po celém světě stal kasovním trhákem, vydělal 260 milionů dolarů. V řadě muslimských zemí, včetně Kuvajtu, je snímek zakázán. Zájem o Kazachstán se po uvedení filmu ale paradoxně zvýšil, podle tamních cestovních kanceláří se počet zájemců o návštěvu této středoasijské země zvýšil pětinásobně.

Kazašská hymna v Boratově podání

Britský komik Sasha Cohen kazašskou hymnu opatřil vlastním textem. Přinášíme několik úryvků:

Kazachstán je největší země na světě,
ostatním státům vládnou malé holky.

Kazachstán je číslo jedna ve vývozu draslíku. 
Kazachstáne, Kazachstáne, ty být velmi pěkné místo.
Kazachstán je přítelem každému - kromě Uzbekistánu. Tam žijí vlezlí lidé, co mají místo mozku kosti.  
Kazachstán je domovem nejlepších prostitutek v regionu. Samozřejmě pokud nepočítáme Turkmenistán

Zdroj: Youtube.com

Autor:

Mohlo by vás zajímat