Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 21 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kazašský pivovarník dostal 21 let za pokus o převrat. Zabavili mu i velbloudy

Prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev. | foto: Reuters

ASTANA Vojenský soud v kazašské metropoli Astaně odsoudil podnikatele Tochtara Tulešova k 21 letům vězení a zabavil mu desítky domů, aut, lodí a velbloudů. Tulešov, který býval vlastníkem jednoho z největších pivovarů v Kazachstánu, podle médií čelil obvinění z pokusu o státní převrat s cílem svrhnout dlouholetého vládce této středoasijské země Nursultana Nazarbajeva.

Soudní proces se konal za zavřenými dveřmi, novináři směli být přítomni pouze čtení rozsudku, který zahrnoval dlouhý výčet pivovarníkových zločinů, včetně vražd a mučení. Není jasné, zda odsouzený přiznal vinu, obhájce se zdržel vyjádření. Již lednové zatčení Tulešova podle agentury Reuters vzbudilo údiv mezi pozorovateli, pro které bylo těžko představitelné, že by podnikatel střední úrovně organizoval a financoval státní převrat.

Tulešov byl zatčen už koncem letošního ledna spolu s dalšími třemi lidmi během policejní razie ve městě Šymkentu na jihu země, kde vlastnil pivovar Šymkentpivo. Policie tehdy uvedla, že při akci bylo zadrženo i velké množství zbraní, podvratné literatury a narkotik. Mezi zadrženými byla řada vysoce postavených osob, například bývalý první náměstek generálního prokurátora Iljas Bachtybajev nebo řada vysokých armádních důstojníků.

Tulešov řídil v Kazachstánu národní odbočku ruské organizace Středisko pro analýzu teroristických hrozeb. Její webové stránky podle Reuters publikovaly řadu výrazně proruských a protizápadních článků. Některé z nich naznačovaly, že radikální organizace Islámský stát (IS) vysílá na Ukrajinu své bojovníky, aby pomáhali bojovat kyjevským nacionalistům proti separatistům na Donbasu.

Financoval demonstrující zemědělce

Kazašská tajná policie KNB později vydala o okolnostech zadržení podnikatele Tulešova zprávu, kde se uvádí, že osnoval plán na státní převrat. Chtěl prý přitom využít nepokojů, které se v Kazachstánu rozšířily v reakci na vládní plány privatizace rozsáhlých ploch zemědělské půdy. Demonstrace zemědělců, kteří se obávají o své živobytí, Tulešov podle KNB financoval. Kromě pokusu o státní převrat byl Tulešov obviněn i z vražd nebo mučení, celkem z 18 zločinů.

Prezident Nazarbajev, který je u moci již od dob existence bývalého Sovětského svazu, dává najevo rostoucí znepokojení z šíření islamismu ve své převážně sunnitské muslimské zemi.

Soud v Almaty minulý týden odsoudil k trestu smrti Kazacha, který v červenci v tomto největším kazašském městě zastřelil deset lidí, většinou policisty, prý z pomsty za útlak muslimů. Popravy Kazachstán nevykonává, muž byl tedy de facto odsouzen na doživotí.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Opakuje se motiv nasadit vyšší daně na to, co škodí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Opakuje se motiv nasadit vyšší daně na to, co škodí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Opakuje se motiv nasadit vyšší daně na to, co škodí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

R. Gattringer Jsi psychicky nemocen ? 21:21 7.11.2016
J. Tachovský Je 10:05 8.11.2016
P. Balcar http://blisty.cz/art/80883.html 17:21 7.11.2016