Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kazašský prezident chce zakázat ženám nosit černé oblečení

Prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev. | foto: Reuters

Astana Prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev přednesl v parlamentu návrh zákona, který zakazuje ženám oblékat se do černého oblečení. Informovala o tom ve středu agentura TASS s odkazem na tiskovou zprávu prezidenta. Černé oblečení prý neodpovídá kazašské kultuře.

Nazarbajev věnoval zvláštní pozornost kazašské tradici a údajné náboženské negramotnosti mladých lidí. „V důsledku náboženské negramotnosti pěstují mladí Kazaši plnovousy a zkracují si kalhoty. Přibylo i mladých dívek, které se zahalují černým oblečením. Neodpovídá to našim národním zvykům a tradicím,“ píše se v prohlášení prezidenta.

„Kazaši si oblékají černou jen tehdy, když drží smutek,“ dodal. Zdůraznil tak, že černé oblečení nemá žádný vztah s kazašskou kulturou. Problém je podle něj nutné řešit novou legislativou.

„Pokud budou mladší Kazaši žít podle zvyků, které jsou našemu národu cizí, co bude se státem? Nezávislý Kazachstán musí mít světlou budoucnost, národ musí být sjednocený, země musí být světská a rozvíjet se,“ píše se dále v prohlášení. Prezident dodal, že stát nebude tolerovat ty, kteří jsou proti tomuto cíli.

Zákon o přísné regularci církevního života

Nazarbajev v roce 2011 podepsal zákon o přísné regulaci církevního života v zemi, který fakticky přiznal islámu a pravoslaví status hlavních kazašských náboženství. Výkon jejich duchovní správy však přísně reguluje. Zakazuje například pořádání jakýchkoli náboženských obřadů nebo shromáždění ve státních budovách a úřadech.

Kazašské bezpečnostní složky dlouhodobě tvrdě potírají šíření islámského extremismu v zemi. Informace o aktivitě islámských radikálů jsou v Kazachstánu přesto stále častější. Prezident se tak snaží hájit relativně klidné národnostní a náboženské poměry v zemi, aby ochránil miliardové investice z Ruska, Evropy a Číny.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.