1. srpna 2018 17:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kazašský soud nevydal Číňanku, která promluvila o převýchovných táborech v Číně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Soudní síň (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudní síň (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Astana Kazašský soud ve středu povolil Číňance, aby zůstala v zemi. Zároveň jí ale vyměřil podmíněný trest za nelegální vstup do země. Žena u soudu vyvolala rozruch tím, že odhalila existenci utajovaných „převýchovných táborů“ v sousední Číně, kde vězní tisíce lidí kazašského původu. Jde o citlivý problém ve vztazích mezi Astanou a Pekingem, napsala agentura AFP.

Jednačtyřicetiletá Sajragul Sauytbajová má čínské občanství, ale je kazašského původu. Chtěla se připojit ke svému manželovi a dvěma dětem, kteří přesídlili do Kazachstánu a získali zde i občanství. V cele strávila šest týdnů poté, co na jaře nelegálně přešla hranice. 

U soudu se hájila tím, že jí nic jiného nezbylo, protože v Číně jí totiž úřady po emigraci její rodiny před dvěma lety zabavily cestovní pas. 

Soud v Žarkentu, poblíž hranic s Čínou, vyvolal rozruch z jiného důvodu: Sauytbajová u soudu tvrdila, že ji v Číně zavřeli do „převýchovného tábora“, spolu s 2500 dalšími etnickými Kazachy. 

Případ zhoršil vztahy mezi Kazachstánem a Čínou. Peking se domáhal, aby Sauytbajová byla vyhoštěna do Číny. Kazašský soud jí ale raději vyměřil trest šest měsíců podmíněně a povolil jí zůstat s rodinou v Kazachstánu. 

„Jestli se vrátím do Číny, tak mě nejspíš čeká poprava,“ apelovala obviněná, která prohlásila, že je ochotna přijmout jakýkoliv trest - kromě vyhoštění. 

I mezinárodní organizace Human Rights Watch vyzvala kazašskou justici, aby odolala čínskému nátlaku na vydání uprchlice. Verdikt soudu podle místních médií uvítali další čínští Kazaši ovacemi a skandováním „Ať žije Kazachstán!“ 

Čínské úřady existenci „převýchovných táborů“ popírají, přestože jsou známy oficiální dokumenty i četná svědectví lidí, kterým se z nich podařilo uniknout. U soudu byli i čínští diplomaté, odmítli ale odpovídat na otázky novinářů.

ČTK
  • 0Diskuse
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.