Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

‚Přežírací sešlosti.‘ Blízkým východem se šíří epidemie obezity

Svět

  6:00
ABÚ DHABÍ - Země Blízkého východu trápí epidemie obezity a cukrovky. Zvláště obyvatelé států Perského zálivu si zvykli na požitkářský životní styl a pořádají hostiny téměř při každé příležitosti. Kultura založená na jídle však nyní začíná naplno pociťovat negativní dopady přejídání a doktoři bijí na poplach: pokud lidé nezmění svůj životní styl, budou umírat.

Chálid Muhsín Šairí, který váží přes 600 kilogramů. foto: Twitter.com/CNN

V roce 2013 se jeden saúdskoarabský muž potřeboval dostat do nemocnice. Pro jeho ohromnou váhu však nemohl chodit a tak ho musel odvézt vysokozdvižný vozík. Muž totiž vážil přes 600 kilogramů. Celá akce byla zachycena na video, které oběhlo internet.

Nešlo však o ojedinělý incident. Naopak, video upozornilo na to, že obezita a cukrovka se oblastí Blízkého východu - především pák státy Perského zálivu jako jsou Kuvajt, Saúdská Arábie, Katar nebo Spojené Arabské Emiráty - šíří jako epidemie. Situace, kterou máme tendenci spojovat si s „požitkářským západem“ v čele se Spojenými státy, se tak opakuje i v arabském světě.

Podle Mezinárodní federace diabetu žije na Blízkém východě a v severní Africe přes 37 milionů lidí s cukrovkou, což je téměř 10% populace. Experti se se navíc obávají, že se toto číslo v příštích dvaceti letech zdvojnásobí.

Každá sešlost se mění v hostinu

Šahzád Ahmed je čtyřicetiletý muž, který se před deseti lety přestěhoval do hlavního města Spojených Arabských Emirátů, Abú Dhabí. Netrvalo dlouho a všiml si, že po zdravotní stránce je na tom stále hůř a hůř. „Stal jsem se extrémně obézním, měl jsem vysoký tlak, cholesterol a byl jsem na hranici cukrovky,“ řekl televizní stanici CNN. „Dokonce mi museli předepsat léky na astma, protože jsem nemohl pořádně dýchat. Problémy jsem měl i s chůzí.“

Zhubněte, nebo přijdete o dávky, hrozí britská vláda obézním lidem

Na vině byla sedavá práce a nadbytek jídla. „Zvláště v téhle zemi lidé žijí velmi požitkářským životním stylem,“ tvrdí Ahmed. „Nežijeme příliš aktivně. Všichni sedí v klimatizovaných kancelářích, veškerá práce se dělá na počítači. Také sledujeme hodně televizi,“ popisuje Ahmed svůj životní styl.

Kultura založená na jídle

„Váš kalorický příjem pomalu ale jistě převyšuje výdej. Když je vaše kultura vybudovaná okolo konzumace, je to nevyhnutelné. Na každé oslavě, na každé rodinné sešlosti jsou vždy stoly plné jídla,“ tvrdí a dodává, že obyvatelé Emirátů jedí téměř kdekoli a kdykoli. „V kanceláři, během společné pauzy... každý oběd nebo večerní sešlost v restauraci se mění v obří hostinu.“

Obezita je celosvětový problém, řešením je změna životního stylu.

Obezita a cukrovka jsou dnes považovány za „nemoci životního stylu“ a často jsou výsledkem nezdravého nastavení společnosti. Na rozdíl od mnoha nemocí se však tyto civilizační choroby dají vyléčit. Doktorka Farhana bin Lootah působí od roku 2010 na pobočce britského diabetického centra v Abú Dhabí. Společně s kolegy se snaží šířit osvětu, aby epidemii obezity a cukrovky zastavila.

„Cukrovka je tady tabu, nikdo o ní nemluví. Když máte cukrovku, řeknou vám - nikdy se nevdáš. A navíc sis to způsobila sama,“ vysvětluje doktorka Farhana bin Lootah.

Stačí se trochu pohnout

„Většina lidí ani neví, že cukrovku má. Pokud nepociťujete symptomy, tak nemáte důvod brát léky. Cítíte se v pořádku, tak proč se léčit?“ vysvětluje doktorka. Cukrovka je přitom jednou z nejčastějších příčin selhání ledvin, srdečních onemocnění nebo slepoty. Sedmdesáti případům všech typů cukrovky se dá předejít prostou změnou životního stylu.

Morbidně obézní musejí na vyšetření do zoo. XXL centra pro otylé chybí

Vláda Emirátů už podniká kroky k podpoře zdravějšího životního stylu. Nabádá občany k provozování sportů jako je běh nebo cyklistika, zdůrazňuje přednosti kolektivních sportů a obecně řečeno se snaží přimět lidi, aby vedli aktivnější životy.

Chyť mě, když to dokážeš

Doktorka Farhana bin Lootah tvrdí, že se dostali do bodu zvratu. „Když jsme začínali, nikdo o nás nechtěl ani slyšet. Teď jsme všude - podporuje nás vláda, jsme v médiích, pořádáme přednášky na školách, vzděláváme i rodiny nebo jednotlivce. „Musíme jen vydržet. Důležité jsou pozitivní příklady. Když lidé uvidí někoho, kdo se dokázal změnit, získají pocit, že to mohou dosáhnout také,“ věří doktorka. Jedním z takových příkladů je právě Ahmed.

Ahmedovi doslova zachránila život jeho malá dcera. „Šli jsme na procházku a ona mi říká ‚schválně, jestli mě dohoníš‘ a rozeběhla se. Vydal jsem se za ní, ale neuběhl jsem ani sto metrů a musel se zastavit, protože jsem nemohl dýchat a příšerně mi bušilo srdce.“ V tu chvíli si prý uvědomil, že pokud chce vidět svou dceru vyrůstat, musí změnit svůj život.

V roce 2012 proto začal běhat a jezdit na kole. Přihlásil se na závody v okolí Abú Dhabí a Dubaje. V prvním z nich skončil na posledním místě, přesto se nevzdal. Minulý podzim se přihlásil na 2 300 kilometrů dlouhý závod napříč Evropou. Trasa vedla čtyřmi zeměmi a Ahmed musel zdolat horské úseky i deštivé bouře. „Bylo to čtyři sta metrů do kopce, čtyři sta z kopce a tak pořád dokola. Byla to výzva,“ popisuje Ahmed závod, který trval celkem 15 dní.

Dnes má mnohem nižší krevní tlak i cholesterol, zhubnul a dokonce i cukrovka je na ústupu. Založil si dokonce i blog, na kterém propaguje zdravý životní styl. „Užívám si každý den svého života. Cítím se skvěle a chtěl bych tuto zkušenost předat ostatním. Pokud jsem to zvládl já, zvládne to kdokoli,“ uzavírá Ahmed.

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...