Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Biden se pustil do Trumpa: Za svou nemoc nese odpovědnost, nenosí roušku a covid zlehčuje

Biden v pondělí 5. října pokračoval ve volební kampani v Miami ve státu Florida. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Biden v pondělí 5. října pokračoval ve volební kampani v Miami ve státu Florida. | foto: Reuters

Miami Zatímco se prezident Donald Trump léčí z nákazy koronavirem, jeho vyzyvatel v blížících se volbách Joe Biden sbírá cenné body v kontaktní kampani. Kritizuje Trumpův přístup ke koronakrizi a tvrdí, že se Trumpovi jeho postoj vymstil. Biden se snaží využít situace ve svůj prospěch a zvýšit své šance v prezidentských volbách, které se mají uskutečnit na začátku listopadu, informuje The New York Times.

Před čtyřmi dny, 2. října, oznámil Donald Trump na Twitteru, že má koronavirus. Od té doby se na jeho zdravotní stav upíná velká pozornost. Bílý dům v průběhu dní poskytoval různé informace o stavu prezidenta, které v mediích často byly označovány za zkreslené a zmatené, jak uvádí Sky News.

V úterý 6. října se Donald Trump vrátil do Bílého domu a tvrdí, že se cítí dobře. Nějaký čas ale musí strávit v izolaci, aby virus dále nešířil. Nebude tedy moci pokračovat v kontaktní kampani, objížďet státy a setkávat se s lidmi, píše AP News.

Příležitost pro Bidena

Celé situace využívá rival Trumpa, prezidentský kandidát demokratů Joe Biden. V neděli ohlásil druhý negativní test a vyrazil pokračovat v setkávání s občany. V pondělí Biden navštívil Miami ve státě Florida. Tam se podle NY Times vydal z toho důvodu, aby na Floridě upevnil svoji pozici. Floridu v minulých volbách ovládl prezident Trump, Biden chce místní voliče získat na svou stranu.

Podporovatelé Joa Bidena v Miami 6. října 2020.
Joe Biden přijíždí do Miami pokračovat v kampani do prezidentských voleb.

U příležitosti návštěvy Miami Biden před voliči zdůraznil odlišnost přístupu, který s prezidentem Trumpem mají ke koronakrizi. Biden Trumpa osočil z toho, že sám nese podíl na tom, že covidem onemocněl, a to z toho důvodu, že dlouhodobě nemoc bagatelizuje a nedodržuje opatření. Trumpa nepřímo obvinil z toho, že nese odpovědnost za nekontrolované šíření nákazy po Spojených státech, píše NY Times.

„Myslím si, že každý, kdo podceňuje virus tím, že říká, že roušky nejsou důležité, že rozestupy nejsou důležité, je zodpovědný za to, co se mu stane,“ řekl podle NY Times Biden.

Biden zde naráží na to, že Trump například na svých setkáních s příznivci nedodržuje žádná opatření. Srazy se sice konaly venku, avšak Trump se rozhodl neomezovat počet zúčastněných, ani na nich nebyly povinné roušky. Sám Trump roušku často nenosí. 

Boj o roušky

V předvolební debatě, ještě předtím než byl prezident testován pozitivně na koronavirus, si Bidena za roušky dobíral „Nasadím si roušku, když si myslím, že ji potřebuji,“ shrnul svůj přístup Trump v debatě. „Nenosím roušku jako on,“ řekl prezident ukazujíc na Bidena. „Vždycky, když ho (Bidena) vidím, tak má roušku, mohl by být 200 stop ode mě a stejně by jí pořád měl.“

V prezidentské debatě Biden oponoval, že roušky jsou zásadně důležité. Tento přístup se mu, zdá se, vyplatil, a nyní může prezidentovi jeho laxní postoj vyčítat. Když se Bidena novináři ptali na pondělním setkání, jak vnímal to, že je Trump nakažený koronavirem, odpověděl: „Upřímně, nepřekvapilo mě to.“

Wear a mask. pic.twitter.com/TSuLuzAXEB

— Joe Biden (@JoeBiden) October 6, 2020

Biden sice vyjádřil radost z toho, že se prezidentův stav zlepšil, zároveň však nešetřil kritikou. „Měl jsem radost, když jsem viděl prezidenta o víkendu mluvit a nahrávat videa,“ řekl Biden podle NY Times. „Teď, když je zaneprázdněn děláním kampaně na Twitteru, chtěl bych ho vyzvat: poslouchejte odborníky. Podpořte celostátní povinnost nosit roušky,“ vzkázal Biden Trumpovi.

Zdá se, že Trump i po nákaze drží kurz opačným směrem. V pondělí po příjezdu z nemocnice, kde strávil tři noci, podle AP News svůj laxní přístup potvrdil, když vyzval americké občany, aby „neměli strach z viru“ a přesto, že je stále infekční, si symbolicky si sundal roušku.

Poté v úterý podle BBC přirovnal koronavirus k chřipce. Dále řekl, že stejně jako kvůli sezonní chřipce nezavřeme zemi, neměli bychom ji zavírat ani kvůli covidu.

Na tato prohlášení reagoval Biden. Řekl, že riziko se nesmí podceňovat a na rozdíl od Trumpa si myslí, že „je čeho se obávat“. Biden dodal, že Trump by „potřeboval lekci ohledně roušek a rozestupů.“ uvádí BBC.

Nejsem socialista

Mimo kritiku Trumpova přístupu ke covidu Biden v Miami zdůraznil další témata, které podle něj jsou zásadně důležitá pro občany Floridy, jako klimatická změna či migrace. Zdůraznil roli Ameriky jako světového lídra v prosazování demokracie a lidských práv. O Trumpovi řekl, že on nemůže dostát tohoto úkolu. „Prezident Trump nemůže prosazovat demokracii a lidská práva, když se objímá s tolika diktátory po světě, počínaje Vladimírem Putinem,“ kritizival Trumpa Biden.

Republikáni a především Trump v kampani často obviňují Bidena z toho, že tíhne k extrémní levici, nazývají ho „socialistou“. Florida je považována za spíše konzervativní, republikánskou baštu, a proto má k novému, liberálnímu levicovému křídlu demokratů daleko. Biden se zde snaží touto rétorikou oslovit voliče z Miami, jejichž původ je často spojen s migrací z Jižní a Střední Ameriky. Tito obyvatelé mívají negativní vztah k levicovým vůdcům z těchto oblastí, píše NY Times.

Biden se v tomto směru před voliči vymezil: „Vypadám jako socialista? Já jsem ten, který proti socialistům brojil,“ řekl. Tím odkazoval na své  postoje z minulosti proti Fidelu Castrovi či venezuelskému prezidentovi Madurovi. 

„Neexistuje ani jedna mnou vyslovená slabika, která by vás mohla vést k tomu, že jsem socialista nebo komunista,“ shrnul svůj postoj prezidentský kandidát.

I've taken on the Castros and Putins of the world. I let them know: it stops here. It stops with me. It stops with me as president. pic.twitter.com/p2p1n4ALRY

— Joe Biden (@JoeBiden) October 6, 2020

Mimo samotnou návštěvu Miami Biden chrlí příspěvky na Twitteru, čímž odpovídá na snahy prezidenta Trumpa, který v tuto chvíli nemá jinou možnost, než dělat kampaň online.

Další událostí prezidentských voleb bude středeční debata v Salt Lake City mezi viceprezidentskými kandidáty, senátorkou Kamalou Harrisovou a současným viceprezidentem Mikem Pencem.

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

Na pornu od šesti let. Českým dětem hrozí setkání s predátory i závislost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Třiadvacetiletý Kryštof H. nikdy neměl delší vztah, známosti vždy záhy ztroskotaly. „Nakonec jsem u psychologa zjistil,...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!